Actualitate

Lecţie demonstrativă la disciplina Religie în Gimnaziul s. Căpriana

3437

În cadrul programului de masterat cu caracter creştin la USM, în cadrul disciplinei Axiologia educaţiei creştine, studenţii realizează câte o lecţie publică la Religie.

Primul masterand care a realizat lecţia este părintele Alexei Pazurati, profesor în Gimnaziul s. Căpriana, r. Străşeni.

Tema propusă pentru elevii clasa a II-a: „Copiii şi ascultarea”.

După oră a avut loc analiza lecţiei împreună cu pedagogii şi administraţia şcolii.

A urmat o discuţie de suflet a elevilor claselor gimnaziale cu părintele profesor Octavian Moşin de la USM.

 


Articole Asemănătoare
281

Despre purtarea crucii sau pe cât de uşor ne dezicem de Hristos

Creştinul care nu-şi pecetluieşte chipul cu semnul Sfintei Cruci şi care nu poartă acest semn la pieptul său este ca şi un ostaş nepăsător, care porneşte la luptă fără armă. Astăzi creştinii au devenit atât de indiferenţi atât faţă de această însemnare, cât şi faţă de faptul ce înseamnă purtarea crucii. Ar trebui să ne […]

Articole postate de același autor
1059

De ce trebuie să moară omul?

  Era un preot bătrân, și-mi spunea că de multă vreme s-a zbătut cu un gând. El era nedumerit, că de ce trebuie să moară omul? Și odată, fiind la o înmormântare, a citit mai cu atenție în molitva de dezlegare, care zice: omul trebuie să moară, pentru ca răutatea să nu fie nepieritoare. Și […]