Actualitate

Lecţie demonstrativă la disciplina Religie în Gimnaziul s. Căpriana

3464

În cadrul programului de masterat cu caracter creştin la USM, în cadrul disciplinei Axiologia educaţiei creştine, studenţii realizează câte o lecţie publică la Religie.

Primul masterand care a realizat lecţia este părintele Alexei Pazurati, profesor în Gimnaziul s. Căpriana, r. Străşeni.

Tema propusă pentru elevii clasa a II-a: „Copiii şi ascultarea”.

După oră a avut loc analiza lecţiei împreună cu pedagogii şi administraţia şcolii.

A urmat o discuţie de suflet a elevilor claselor gimnaziale cu părintele profesor Octavian Moşin de la USM.

 


Articole Asemănătoare
270

O oră alături de Dumnezeu, Cel Răstignit şi Înviat

Cu Dumnezeu ne întâlnim prima oară în familie. Rugăciunile pe care le învăţăm de la părinţi, mersul la biserică, atmosfera irepetabilă a sărbătorilor mari, toate acestea constituie prima treaptă în educaţia noastră. Este minunat când şcoală prin orele de religie ne determină să păstrăm legătura cu Dumnezeu, să vorbim despre El şi să ne comportăm […]

Articole postate de același autor
1011

Linghuriţa era goală

Într-o mănăstire din Macedonia, maicele se aflau la trapeză. După ce au prânzit, sora bucătăreasă şi ajutorul ei au început să adune farfuriile şi trecând printr-un hol, le cărau la bucătărie. La un moment dat, în cameră s-a auzit un zgomot mare, un platou a căzut şi toate farfuriile s-au făcut ţăndări. Stareţa a alergat […]