Actualitate

Lecţie demonstrativă la disciplina Religie în Gimnaziul s. Căpriana

3463

În cadrul programului de masterat cu caracter creştin la USM, în cadrul disciplinei Axiologia educaţiei creştine, studenţii realizează câte o lecţie publică la Religie.

Primul masterand care a realizat lecţia este părintele Alexei Pazurati, profesor în Gimnaziul s. Căpriana, r. Străşeni.

Tema propusă pentru elevii clasa a II-a: „Copiii şi ascultarea”.

După oră a avut loc analiza lecţiei împreună cu pedagogii şi administraţia şcolii.

A urmat o discuţie de suflet a elevilor claselor gimnaziale cu părintele profesor Octavian Moşin de la USM.

 


Articole Asemănătoare
822

Întrunirea metodică a profesorilor de religie din cadrul Protopopiatului Orhei la început de an școlar

Cu binecuvântarea PC Părinte Arhimandrit Siluan (Șalari), Stareț al Mănăstirii Curchi, Președintele Sectorului Sinodal „Mănăstiri și Viață Monahală” și Protopop de Orhei, astăzi, 26.08.2016, a avut loc întrunirea metodică a profesorilor de religie din cadrul Protopopiatului Orhei la început de an școlar. Seminarul s-a desfășurat în incinta Instituției Publice L. T. „I. L. Caragiale” din […]

Articole postate de același autor
110

Mănăstirea unde călugării și maicile sunt părinți pentru mai bine de 100 de copii. „Unii nu știu să primească o mângâiere”

In Duminica Floriilor avem o editie speciala, de sarbatoare. Vorbim despre bunatate, iubire, credinta adevarata si suflete saIvate. Iar pentru asta mergem in Bucovina, mai precis la intrarea in Radauti. Acolo se intampla o minune. 2 calugari si o calugarita sunt parinti pentru 123 de copii. Printr-un maldar de nisip o masina de politie isi […]