Actualitate

Lecţie demonstrativă la disciplina Religie în Gimnaziul s. Căpriana

3457

În cadrul programului de masterat cu caracter creştin la USM, în cadrul disciplinei Axiologia educaţiei creştine, studenţii realizează câte o lecţie publică la Religie.

Primul masterand care a realizat lecţia este părintele Alexei Pazurati, profesor în Gimnaziul s. Căpriana, r. Străşeni.

Tema propusă pentru elevii clasa a II-a: „Copiii şi ascultarea”.

După oră a avut loc analiza lecţiei împreună cu pedagogii şi administraţia şcolii.

A urmat o discuţie de suflet a elevilor claselor gimnaziale cu părintele profesor Octavian Moşin de la USM.

 


Articole Asemănătoare
686

Mitropolitul Augustin de Florina – Omilie la Duminica Samarinencei

Iubitii mei, va voi vorbi simplu, ca sa ma intelegeti toti. Dar oare vor exista urechi care sa auda? O profetie zice ca vor veni vremurile in care oamenii isi vor astupa urechile ca sa nu auda adevarul lui Dumnezeu (II Timotei 4, 4). Cu nadejdea ca ma veti auzi indraznesc sa vorbesc. * * […]

Articole postate de același autor
245

Biserica nu e S.R.L.!… Oamenii au transformat-o în S.R.L.!

Păgubești dacă mergi la Liturghie și nu reții nici măcar Evanghelia care s-a citit? Sigur da! Faceți o listă de cumpărături de acasă, mergeți la alimentară, și când ajungeți acolo, cumpărați din toți banii pe care îi aveți în buget cu totul altceva decât ce aveți pe listă! Păgubiți? Cam asta facem în Biserică, în […]