Actualitate

Lecţie demonstrativă la disciplina Religie în Gimnaziul s. Căpriana

3462

În cadrul programului de masterat cu caracter creştin la USM, în cadrul disciplinei Axiologia educaţiei creştine, studenţii realizează câte o lecţie publică la Religie.

Primul masterand care a realizat lecţia este părintele Alexei Pazurati, profesor în Gimnaziul s. Căpriana, r. Străşeni.

Tema propusă pentru elevii clasa a II-a: „Copiii şi ascultarea”.

După oră a avut loc analiza lecţiei împreună cu pedagogii şi administraţia şcolii.

A urmat o discuţie de suflet a elevilor claselor gimnaziale cu părintele profesor Octavian Moşin de la USM.

 


Articole Asemănătoare
2634

Masă rotundă cu tema RELIGIE ȘI CULTURĂ ÎN EUROPA SECOLULUI XXI la Liceul Onisifor Ghibu din Orhei

Miercuri, 20 aprilie, în incinta Liceului Onisifor Ghibu din or. Orhei a avut loc Masa Rotundă cu genericul: Religie și cultură în Europa secolului XXI. În cadrul Mesei rotunde au participat Dl. Conf. univ. dr. Vasile Timis, Facultatea de Psihologie și Științele Educației Universitatea Babes-Bolyai Cluj Napoca Directorul Instituției Dna Eugenia Bulat, Profesorii, din cadrul […]

Articole postate de același autor
4366

„Ce să fac acum, Dumnezeul meu?”

Aceasta este o istorisire adevărată pe care ne-a povestit-o cel care a trăit-o îndeaproape. Bărbatul și femeia erau refugiați din Smirna. Cel care ne-a povestit despre aceștia i-a cunoscut în Atena. Erau singuri, singuri de tot, fără rude, la fel ca cei mai mulți refugiați de la Răsărit. Nici copii nu aveau. Doi oameni simpli, triști, […]