Actualitate

Lecţie demonstrativă la disciplina Religie în Gimnaziul s. Căpriana

3454

În cadrul programului de masterat cu caracter creştin la USM, în cadrul disciplinei Axiologia educaţiei creştine, studenţii realizează câte o lecţie publică la Religie.

Primul masterand care a realizat lecţia este părintele Alexei Pazurati, profesor în Gimnaziul s. Căpriana, r. Străşeni.

Tema propusă pentru elevii clasa a II-a: „Copiii şi ascultarea”.

După oră a avut loc analiza lecţiei împreună cu pedagogii şi administraţia şcolii.

A urmat o discuţie de suflet a elevilor claselor gimnaziale cu părintele profesor Octavian Moşin de la USM.

 


Articole Asemănătoare
63

Să-i creştem ca să se mântuiască!

  Cum să ne creştem copiii? Să-i creşteţi să se mântuiască. Ca metodă tot blândeţea rămâne cea mai bună, pentru că, folosind asprimea, copilul te ascultă de frică şi prinde numai în piele învăţătura ta. Dar dacă te porţi blând cu el: „Copilul tatii, copilul mamii, uite aşa…“, el ascultă şi te vor asculta şi […]

Articole postate de același autor
39

Invitație la Hramul Sfintei Mănăstiri Curchi

Iubiți frați și surori întru Hristos, Sâmbătă, 21 septembrie 2019, de Praznicul Nașterii Maicii Domnului, Sfânta Mănăstire Curchi își va serba hramul. Ne dorim ca acest praznic să ne adune în același duh al rugăciunii, al trăirii unor clipe de bucurie duhovnicească, aducând cinstire Preasfintei Născătoare de Dumnezeu. Vă invităm să fiți părtași dimpreună cu […]