Actualitate

Sinodul Mitropoliei Munteniei și Dobrogei a analizat texte pentru slujbele unui ierarh propus spre canonizare

1517

Sinodul Mitropoliei Munteniei şi Dobrogei s-a întrunit la București luni, 24 octombrie 2022, pentru a analiza textele slujbei și acatistului unui fost mitropolit al Țării Românești propus spre canonizare.

„În anul următor, în 2023, este timpul potrivit pentru a-l trece în calendarul Bisericii Ortodoxe Române, întrucât a fost un ierarh harnic și a avut sfârșit mucenicesc, de martir”, a afirmat Părintele Patriarh Daniel în deschiderea ședinței sinodului mitropolitan.

La sinodul mitropolitan de luni au mai participat Episcopul Siluan al Ungariei și Episcopul Ieronim al Daciei Felix.

Sinodul Mitropoliei Munteniei și Dobrogei este format din ierarhii celor 10 eparhii din componența mitropoliei: Arhiepiscopia Bucureștilor, Arhiepiscopia Tomisului, Arhiepiscopia Târgoviștei, Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, Arhiepiscopia Buzăului și Vrancei, Arhiepiscopia Dunării de Jos, Episcopia Sloboziei și Călărașilor, Episcopia Alexandriei și Teleormanului, Episcopia Giurgiului și Episcopia Tulcii.

Sursa: basilica.ro


Articole postate de același autor
1314

84 ani de la masacrarea a mii de români nord-bucovineni la Fântâna Albă

Se împlinesc 84 de ani de la masacrul de la Fântâna Albă, când aproximativ 5.000 de nord-bucovineni au fost secerați de armele ocupanților sovietici, pentru că au vrut să treacă în România. URSS a ocupat în 1940 Basarabia, nordul Bucovinei și Ținutul Herța. Aproximativ 3 milioane de români s-au trezit sub un regim care nu […]