Actualitate

Vorbe de suflet ale Mitropolitului Bartolomeu Anania

6534

Liturghia este Împărăția lui Dumnezeu deja venită pe pământ. Binecuvântând împărăția, preotul binecuvintează liturghia care urmează să se desfășoare.

***

Cânt te găsești în fundul prăpastiei să nu disperi, iar dacă ai ajuns în vârful muntelui să nu amețești. Și să știți că această a doua primejdie este mai mare decât cea dintâi. Pentru că în fundul prăpastiei apelezi la rugăciune ca izvor de putere. Când ai ajuns în vârful muntelui, uiți de ea.

***

Dacă după moarte nu mai e nimic, ce rost mai are să trăiești, să speri, să te lupți…

***

Nu este important că pleci, important e să te întorci. Să nu mori rătăcind prin străinătăți, fără să îți aduci aminte că ai un părinte care te așteaptă cu brațele deschise.

***

Hrăniți speranța cu fapte bune.

***

Urcușul către mântuire, încet, dar sigur, este să fii azi mai bun decât ieri și mâine mai bun decât azi.

***

Rugăciunea este cea care străbate orice zid.

***

Nimeni nu L-a văzut pe Iisus înviind, dar mulţi au fost cei care L-au văzut înviat. Faptul în sine al Învierii nu a avut martori. El s-a petrecut în intimitatea mormântului, fără ca vreun ochi omenesc să fi avut acces la singura minune pe care Domnul Şi-o anunţase în repetate rânduri, dar căreia nimeni nu-i dăduse crezare.

***

Singurul lucru cert în viața aceasta este moartea.


Articole postate de același autor
1929

Un grup de liceeni în vizită la biserica USM

În seara zilei de 1 decembrie, un grup de liceeni de la IPLT ”N. Sulac” din capitală, însoțiți de profesorii Ion Valer Xenofontov și Cristina Gherasim, au poposit la Complexul cultural-educativ ”Întâmpinarea Domnului” din inicinta USM. Aici au fost întâmpinați de către Pr. Octavian Moșin, care le-a prezentat Capela, Muzeul ”N. Dabija”, Sala ”Prot. M. […]