Actualitate

Păstrează-ţi curăţia inimii

151

O bătrânică cuminte şi evlavioasă a fost întrebată:

– Bunicuţo! Tu ai ai dus o viaţă atât de grea, însă eşti cu sufletul mai tânăr decât noi toţi. Ce taină ai?

– Taina mea, dragii mei, constă în următoarele: toate câte am întâlnit bune la oameni, eu le-am înscris în inima mea, iar ce a fost rău, am scris pe apă. Dacă aş fi făcut invers, toată inima mea acum ar fi fost numai răni şi tăieturi, aşa, însă, o simt ca un rai înmiresmat.

***

Dumnezeu ne-a dat două capacităţi la fel de preţioase: de a memoriza şi de a uita.

Când oamenii ne fac nouă bine, recunoştinţa ne îndeamnă să o memorizăm, iar când ne fac rău, dragostea ne îndeamnă să uităm.

Pr. Alexandru Iamandii, Extras din 153: Veniti de pranziti, Editura Cu drag, Chişinău 2012, p. 48-49


Articolul Următor
Articole Asemănătoare
269

Să înlocuim cu rugăciune mustrarea pentru cel care ne supără

Cei care au o stare de mânie şi de tulburare şi forţează situaţiile ca să aducă, chipurile, bunătate şi linişte sufletească în lume, se aseamănă cu vântul puternic care loveşte şi ameninţă marea cu valuri înspumate, pe care le ridică, chipurile, spre a o linişti, dar făcând astfel, afundă corăbiile atât în larg, cât şi […]

Articole postate de același autor
80

Duminica a IX-a după Cincizecime, la Catedrala mitropolitană „Nașterea Domnului” din Chișinău

În Duminica a IX-a după Cincizecime, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și al întregii Moldove, Preasfințitul Ioan, Episcop de Soroca, Vicar mitropolitan, a oficiat Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala mitropolitană „Nașterea Domnului” din mun. Chișinău. Și în această Duminică, Vlădica Ioan a mângâiat credincioșii cu o predică de suflet, în care printre […]