Actualitate

Păstrează-ţi curăţia inimii

149

O bătrânică cuminte şi evlavioasă a fost întrebată:

– Bunicuţo! Tu ai ai dus o viaţă atât de grea, însă eşti cu sufletul mai tânăr decât noi toţi. Ce taină ai?

– Taina mea, dragii mei, constă în următoarele: toate câte am întâlnit bune la oameni, eu le-am înscris în inima mea, iar ce a fost rău, am scris pe apă. Dacă aş fi făcut invers, toată inima mea acum ar fi fost numai răni şi tăieturi, aşa, însă, o simt ca un rai înmiresmat.

***

Dumnezeu ne-a dat două capacităţi la fel de preţioase: de a memoriza şi de a uita.

Când oamenii ne fac nouă bine, recunoştinţa ne îndeamnă să o memorizăm, iar când ne fac rău, dragostea ne îndeamnă să uităm.

Pr. Alexandru Iamandii, Extras din 153: Veniti de pranziti, Editura Cu drag, Chişinău 2012, p. 48-49


Articolul Următor
Articole Asemănătoare
185

Nimeni, niciodată nu va putea urca la Ceruri, dacă nu va trece mai întâi prin Bunătate

Poţi considera că eşti pe calea cea dreaptă numai dacă astăzi încerci să fii măcar un pic mai bun decât ai fost ieri… Aţi observat? O mulţime dintre cunoscuţii noştri umblă după măreţie, căutând „glorie” în bătălii imaginare sau încercând să pară mari şi tari prin lucrurile pe care le posedă: bijuterii, maşini, case de […]

Articole postate de același autor