Actualitate

Sfântul Ierarh Dionisie venerat de către un grup de studenți

858

În ziua pomenirii Sfântului Ierarh Dionisie, Episcopul Cetăţii Albe-Ismail, zeci de tineri s-au adunat la biserica ”Întâmpinarea Domnului”, USM.

Săptămânal, în seara zilei de miercuri este oficiat Acatistul Sf. Duh, după care cei prezenți s-au deplasat spre Mănăstirea Suruceni.

Spre apus de soare, în fața moaștelor sfântului ierarh, s-a săvârșit Acatistul Sf. Irh. Dionisie. La sfârșitul slujbei, preotul Octavian Moșin a rostit un cuvânt de zidire sufletească.

Cei prezenți s-au închinat la moaștele sfântului, au fost miruiți și au primit în dar acatistul și iconița sfântului.

Printre cei prezenți a fost și părintele diacon Dionisie Chiriac, care acum patru ani a fost hirotonit în treapta de slujitor tocmai în această mănăstire, prilej cu care a fost felicitat.

La ieșirea din mănăstire a fost organizată o agapă frățească, tinerii mulțumindu-i sfântului că i-a adunat și i-a întărit lăuntric.

Sfinte Ierarhe Dionisie, roagă-te lui Dumnezeu pentru noi!


Articole postate de același autor
1788

La Soroca s-a desfășurat Procesiunea cu Icoana Maicii Domnului „Cu trei mâini” în jurul municipiului

Sâmbătă, 24 iulie 2021, la Soroca s-a desfășurat Procesiunea cu Icoana Maicii Domnului „Cu trei mâini” în jurul municipiului. La acest eveniment au participat: Preasfințitul Ioan, Episcop de Soroca, Vicar mitropolitan, preoți și credincioși din Soroca, Chișinău, Drochia, Florești și Șoldănești. Mâine, 25 iulie, ziua prăznuirii Icoanei Maicii Domnului, va fi săvârșită Sfânta Liturghie în […]