Actualitate

În ziua cinstirii Sfinților Trei Ierarhi, Înaltpreasfințitul Nicodim a liturghisit la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei

1280

Sîmbăta, 12 februarie 2022, de praznicul Soborului Sfinților Trei Ierarhi: Vasile cel Mare, Grigorie Cuvîntătorul de Dumnezeu și Ioan Gură de Aur, Înaltpreasfințitul Nicodim, Arhiepiscop de Edineț și Briceni, a oficiat Sfînta Liturghie la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din orașul Orhei.

În cadrul Sfintei Liturghii au fost înălțate cereri și rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru milă și îndurare față de poporul binecredincios, pentru cei aflați în boli și suferințe, pentru medicii care luptă jertfelnic pentru viața și sănătatea celor bolnavi, dar și pentru odihna veșnică în fericirea Împărăției Cerurilor a tuturor celor trecuți la Domnul.

La final, Înaltpreasfințitul Nicodim a rostit un cuvînt de învățătură în care a elogiat personalitatea celor trei mari ierarhi ai Bisericii, subliniind importanța învățăturii lor teologice pentru viața creștină din toate timpurile, a felicitat pe toți cei prezenți cu prilejul sărbătorii.

Sursa: eparhia-edinet.md


Articole postate de același autor
1320

ÎPS Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și al Întregii Moldove a participat la ședința comună a Sfântului Sinod și Consiliului Suprem Bisericesc al Bisericii Ortodoxe Ruse

Marți, 28 decembrie 2021, Înaltpreasfințitul Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și al Întregii Moldove a participat la ședința comună a Sfântului Sinod și Consiliului Suprem Bisericesc al Bisericii Ortodoxe Ruse. Adunarea a avut loc în sala patriarhală a Catedralei „Hristos Mântuitorul” din orașul Moscova. În cadrul ședinței a avut loc retrospectiva activităților sectoarelor sinodale a Patriarhiei […]