Actualitate

În Duminica a VI-a după Paști, ÎPS Mitropolit Vladimir a liturghisit la Catedrala Mitropolitană „Nașterea Domnului” din mun. Chișinău

1914

În Duminica a VI-a după Paști, a Vindecării orbului din naștere, Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir a oficiat Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în scuarul Catedralei Mitropolitane “Nașterea Domnului” din municipiul Chișinău.

Serviciul divin a fost săvârșit în prezența credincioșilor care au venit în scuarul Catedralei,  spre a mulțumi Atotțiitorului pentru mila Sa nemărginită, dar și pentru a-I cere sănătate și pace pentru cei vii și odihnă pentru cei răposați.

În pericopa evanghelică de astăzi ne întâlnim cu un orb din naștere pe care Domnul nostru Iisus Hristos îl tămăduiește. Numai că, pe când el nu avea lumina ochilor, iudeii contemporani cu el erau într-o teribilă orbire spirituală.

Evanghelistul Ioan relatează cu atâta detaliu vindecarea orbului din naștere pentru că o astfel de vindecare putea să fie săvârșită numai de Fiul lui Dumnezeu. Unii s-au întrebat cine poate să vindece un orb din naștere. Acesta nu poate fi un simplu om, nu poate fi doar profet, ci Acesta este Fiul lui Dumnezeu. Aceasta vrea să sublinieze în primul rând evanghelistul Ioan prin relatarea acestei minuni.

În cuvântul predicatorial rostit cu binecuvântarea Întâistătătorului de către Prot. mitr. Dr. Vadim Cheibaș, preacucernicia sa i-a îndemnat pe credincioși să râvnească spre o credință în Dumnezeu asemenea orbului vindecat de Mântuitorul Iisus Hristos, pentru ca lumina dumnezeiască să pătrundă în sufletele tuturor.

Răspunsurile liturgice au fost oferite de corul mixt al Catedralei Mitropolitane condus de dna dirijor Angela Angheni.

 

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media

Sursa: mitropolia.md


Articole Asemănătoare
2534

Starețul Mănăstirii Curchi a oficiat Sfânta Liturghie în Duminica a 17-a după Rusalii

În Duminica a 17-a după Rusalii, 3/16 octombrie 2016, numeroși credincioşi au participat la slujba de la Catedrala cu hramul „Nașterea Maicii Domnului” din cadrul complexului monahal Curchi. Sfânta Liturghie a fost oficiată de PC Părinte Arhim. Siluan Șalari, Starețul așezământului monahal, Președinte al Sectorului Sinodal „Mănăstiri și Viață Monahală” și Protopop de Orhei, alături […]

Articole postate de același autor
4025

De ce aruncăm Crucea în apă de Bobotează?

Este necesară conştientizarea puterii Tainei Botezului: aceasta nu este o simplă ceremonie, ci este o înnoire a firii, o taină prin care omul căzut este restaurat şi capabil să se deschidă lucrării energiilor dumnezeieşti. Prin Botez ne facem părtaşi firii dumnezeieşti şi avem „acces” la Împărăția cerurilor, care, după căderea protopărinţilor, fusese închisă oamenilor. Cerul […]