Actualitate

Adresarea Bisericii Ortodoxe din Moldova, în legătură cu răspândirea virusului Covid 19

2394

PS Siluan: „Să ne îndreptăm gândurile noastre către Dumnezeu. Numai împreună cu El putem depăși orice încercare. Să încercăm să arătăm milă și dragoste pentru aproapele nostru. Doar uniți în rugăciune, milă și compasiune față de cei din jur, vom reuși să depășim și această grea încercare. Dumnezeu ne vrea uniți, nu dezbinați, vrea să ne vadă plecați în rugăciune, însă tari în credință și uniți în fapte bune. Așa să ne ajute Dumnezeu!”

Adresare, rostită în numele BOM de PS Siluan, episcop de Orhei, vicar al Mitropoliei Moldovei, în legătură cu situația creată de răspândirea virusului, care bântuie lumea în aceste zile. Adresarea reprezintă un fragment din emisiunea „Cuvintele Credinței”, din data de 22 martie 2020.


Articole postate de același autor
649

Singura cale pentru a ne vindeca de egoism este de a învăţa să-i iubim pe ceilalţi

Doar în Dumnezeu se poate restabili integritatea relaţiilor noastre. De la cădere omul caută mereu această refacere a relaţiilor sale. Fiecare dintre noi are acest sentiment, că ceva îi lipseşte. Nu ştii ce, dar eşti în căutare, eşti prins în tot felul de lucruri, te iei cu tot felul de mărunţişuri, te simţi plictisit şi […]