Actualitate

Adresarea Bisericii Ortodoxe din Moldova, în legătură cu răspândirea virusului Covid 19

2371

PS Siluan: „Să ne îndreptăm gândurile noastre către Dumnezeu. Numai împreună cu El putem depăși orice încercare. Să încercăm să arătăm milă și dragoste pentru aproapele nostru. Doar uniți în rugăciune, milă și compasiune față de cei din jur, vom reuși să depășim și această grea încercare. Dumnezeu ne vrea uniți, nu dezbinați, vrea să ne vadă plecați în rugăciune, însă tari în credință și uniți în fapte bune. Așa să ne ajute Dumnezeu!”

Adresare, rostită în numele BOM de PS Siluan, episcop de Orhei, vicar al Mitropoliei Moldovei, în legătură cu situația creată de răspândirea virusului, care bântuie lumea în aceste zile. Adresarea reprezintă un fragment din emisiunea „Cuvintele Credinței”, din data de 22 martie 2020.


Articole postate de același autor
135

A patra zi, joia patimilor. „Grea lecţie dată tuturor bolnavilor de funcţii, indiferent unde se manifestă boala aceasta. Doar cel care slujeşte celui mic este mare”

JOIA PATIMILOR. Ziua a IV-a Şi iar a fost seară şi din nou s-a făcut dimineaţă. Ziua aceasta este luminată de Cina cea de Taină, de aceea Biserica o marchează cu una dintre cele mai însemnate Liturghii de peste an. Nu că ar fi altfel decât celelalte, dar în miezul ei se pregăteşte Trupul şi […]