Actualitate

Se întâmplă în Europa: Medicii îşi sfătuiesc rezidenții să stranguleze feții născuții vii după o procedură de avort

819

Într-un raport privind numărul născuților vii după avort, realizat de către Centrul European pentru Drept şi Justiție, un medic precizează:

„Eram în camera de gardă în sala de naşteri, iar o femeie era în travaliu, ca parte a unui avort realizat din motive medicale în luna a 5-a de sarcină. Naşterea fiind iminentă, ginecologul şi rezidenții săi erau pregătiți. Medicul şef al gărzii, care tocmai vroia să se întoarcă în patul pus la dispoziție pentru el, s-a apropiat de un rezident şi i-a spus cu voce joasă, însă suficient de tare încât să aud şi eu: „Dacă fătul respiră la naştere, apeşi tare aici pe trahee [cale respiratorie] până încetează complet să mai respire”. Apoi,  întorcându-se către mine mi-a spus: „Şi tu, nu ai auzit nimic.”

sursa http://stiripentruviata.ro


Articole Asemănătoare
10298

Copiii care nu vor să moară…sau un avort filmat din interior

Acum doi ani am asistat la un “eveniment special”. Datorita meseriei mele si tot pentru a face teste de calitatea, temperatura si presiunea aerului, am fost trimis in blocul operator al spitalului pentru care lucram. Fara sa vreau, am asistat la un “avort filmat din interior”. Cu o camera video minuscula, in varful unui fir, […]

Articole postate de același autor
7059

Elogiu mamei

  Cel mai important lucru pe care-l poate face omul pe pământul ăsta este să dea viață. De departe, nu există nimic mai important, mai mare, mai unic. Femeia face chestia asta. Cred că femeile nici nu se mai grăbesc să facă altceva dacă fac copii. E așa o bucurie. Să fii mamă e o […]