Actualitate

Se întâmplă în Europa: Medicii îşi sfătuiesc rezidenții să stranguleze feții născuții vii după o procedură de avort

824

Într-un raport privind numărul născuților vii după avort, realizat de către Centrul European pentru Drept şi Justiție, un medic precizează:

„Eram în camera de gardă în sala de naşteri, iar o femeie era în travaliu, ca parte a unui avort realizat din motive medicale în luna a 5-a de sarcină. Naşterea fiind iminentă, ginecologul şi rezidenții săi erau pregătiți. Medicul şef al gărzii, care tocmai vroia să se întoarcă în patul pus la dispoziție pentru el, s-a apropiat de un rezident şi i-a spus cu voce joasă, însă suficient de tare încât să aud şi eu: „Dacă fătul respiră la naştere, apeşi tare aici pe trahee [cale respiratorie] până încetează complet să mai respire”. Apoi,  întorcându-se către mine mi-a spus: „Şi tu, nu ai auzit nimic.”

sursa http://stiripentruviata.ro


Articole Asemănătoare
280

„Nu se poate să nu vă fi certat cu nimeni niciodată!”

Două femei au trăi în pace 50 de ani. Una îi spunea celeilalte: – Auzi, noi chiar nu ne-am certat niciodată. Hai să ne certăm! – Hai, dar cum? – Vom spăla rufele, iar eu voi vărsa apa într-o găleată şi îţi voi spune: „Scoate-o afară şi arunc-o!” Dar tu să n-o arunci şi atunci […]

Articole postate de același autor
84

Pr. Arsenie Boca: „a osândi pe preoţi e lucrul cel mai uşor şi cel mai fără rost”

A osândi pe preoţi e lucrul cel mai uşor şi cel mai fără rost. Să fim drepţi: slujba preoţilor e sfântă, darul lor e de la Dumnezeu, e sfânt. Că firea lor pământească mai dă uneori prilej de sminteală, iară să fim drepţi: neavând cum să vină altfel decât prin naştere din trupuri pământeşti în care mişună pornirile fărădelegilor […]