Actualitate

Odă mamei

9036

În căsuța de la țară

Pe băncuța de la poartă

Ştergând ochii cu năframa,

O măicuță stă şi-aşteaptă..

 

Cine ştie câte lacrimi,

Sunt ascunse in năframă

Şi câtă iubire-ncape,

Într-o inimă de mamă ..?

 

Plânge inima, suspină,

De-ai putea să storci naframa;

Griji, nevoi, suspin şi teamă,

Toate la trăieşte mama.

 

Cât efort si câtă trudă,

Numai tu măicuță ştii,

Cât munceai şi zi şi noapte,

Să hrăneşti, să creşti copii..

 

Numai luna poate spune,

Despre toată truda ta,

Când lucrai târziu în noapte,

Geamul, ea ți-l lumina.

 

La războiul de țesut,

Rămâneai când mă culcam,

Dimineața-n zorii zilei,

Tot acolo te găseam..

 

Cât de greu ți-o fi fost oare

Cât dormeai tu într-o noapte

Şi cum mamă este somnul

Cand îl dormi mai mult pe coate?

 

Perna ta de-ar vorbi, oare,

Ce secrete-ar putea spune,

Ce dureri ascunde-ntrânsa,

Şi câtă amărăciune……?

 

Împărțeai cu noi pânița,

Gura sobei, frigul , gerul,

Dar acum că sunt departe,

Câte-un telefon şi….cerul..

 

Mai sunt uneori momente,

Când mă-mpiedic şi mi-e greu

De ce eşti aşa departe,

Unde e umărul tau….?

 

De-ai fi împărat sau rege,

Preşedinte, om de seamă,

Esti sărac pe lumea asta,

Dacă n-ai cui spune….Mamă!

 

Domnul a creat pământul,

Cerul, apele şi toamna.

N-ar fi fost desăvârşite,

De n-ar fi creat şi mama!

 

In căsuța de la țară,

Unde am crescut şi eu,

Mama stă la gura sobei,

De vorbă cu Dumnezeu.

 

Şi o spun cu îmndrăzneală,

Caci prea bine mi-am dat seama:

Cel mai Sfânt cuvânt din lume,

După Dumnezeu, e Mama!

 

Licuța Pântia


Articole Asemănătoare
143

Nu omorî micuțul, vă voi hrăni eu!

Într-o seară de vară, stăteam de vorbă cu o măicuță, și nu ne era somn deloc. – Eu m-am întors la Dumnezeu cu ajutorul banilor, a râs deodată măicuța. – Adică? – O să vă povestesc. De profesie sunt chimistă și, înainte de perestroikă, laboratorul nostru elaborase o tehnică de fabricație a coloranților de nouă […]

Articole postate de același autor
94

Duminica Cuvioasei Maria Egipteanca sărbătorită la Catedrala Episcopală ,,Sf. Bnc. Knz. Alexandru Nevski” din Ungheni

În a V-a Duminică a Sfîntului și Marelui Post, numită și Duminica Cuvioasei Maria Egiptenca, PS Petru, Episcop de Ungheni si Nisporeni a oficiat Sfînta şi Dumnezeiasca Liturghie în Catedrala Episcopală ,,Sf. Bnc. Knz. Alexandru Nevski” din municipiul Ungheni. Alături de Ierarh au coliturghisit soburul de preoţi şi diaconi slujitori ai Catedralei. În cadrul Sfintei […]