Actualitate

În Duminica a XIX-a după Cincizecime, Prea Sfinţitul Nicodim a liturghisit la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei

1727

În Duminica a XIX-a după Cincizecime și prima după sărbătoarea Acoperămîntului Maicii Domnului, zi în care prăznuim, conform deciziei Sinodului BOM din 13.06.2018, Icoana Maicii Domnului Făcătoare de Minuni de la Hîrbovăț, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, s-a aflat în mijlocul mulțimii enoriașilor Catedralei „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei unde a oficiat, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie.

În cuvîntul de învățătură rostit după citirea Sfintei Evanghelii, Prea Sfințitul Nicodim a adus în atenția credincioșilor marea milostivire pe care o revarsă Dumnezeu asupra oamenilor din preaplinul iubirii Sale.

De asemenea, Prea Sfinția Sa a vorbit și despre importanța cinstirii Icoanei Maicii Domnului Făcătoare de Minuni de la Hîrbovăț, prin care ne întărim în nădejdea prezenței harului Duhului Sfînt viu și lucrător și asupra noastră, a tuturor creștinilor ce locuim pe aceste meleaguri.

Sursa: eparhia-edinet.md


Articole postate de același autor
1345

Monument din secolul al XVIII-lea în pericol de dispariție: în raionul Drochia, o biserică din lemn se află în stare de degradare

În satul Măcăreuca, comuna Cotova, raionul Drochia, unul dintre cele mai vechi monumente de arhitectură religioasă din țară, biserica din lemn Adormirea Maicii Domnului, a cărei existență este atestată din 1793, se află în pericol de dispariție. Acest lucru este atestat de o placă informativă instalată la fața locului. Biserica are statutul de monument arhitectural […]