Actualitate

În Duminica a XIX-a după Cincizecime, Prea Sfinţitul Nicodim a liturghisit la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei

1722

În Duminica a XIX-a după Cincizecime și prima după sărbătoarea Acoperămîntului Maicii Domnului, zi în care prăznuim, conform deciziei Sinodului BOM din 13.06.2018, Icoana Maicii Domnului Făcătoare de Minuni de la Hîrbovăț, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, s-a aflat în mijlocul mulțimii enoriașilor Catedralei „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei unde a oficiat, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie.

În cuvîntul de învățătură rostit după citirea Sfintei Evanghelii, Prea Sfințitul Nicodim a adus în atenția credincioșilor marea milostivire pe care o revarsă Dumnezeu asupra oamenilor din preaplinul iubirii Sale.

De asemenea, Prea Sfinția Sa a vorbit și despre importanța cinstirii Icoanei Maicii Domnului Făcătoare de Minuni de la Hîrbovăț, prin care ne întărim în nădejdea prezenței harului Duhului Sfînt viu și lucrător și asupra noastră, a tuturor creștinilor ce locuim pe aceste meleaguri.

Sursa: eparhia-edinet.md


Articole postate de același autor
5010

Pilda datornicului nemilostiv

Evanghelia Duminicii a XI-a după Rusalii ne prezintă sugestiva parabolă a datornicului nemilostiv, care datora stăpânului său zece mii de talanţi. Pentru această datorie el ar fi trebuit să fie vândut împreună cu soţia, copiii, casa şi tot ce avea în proprietate. De aceea, datornicul a căzut în genunchi şi a cerut iertare, rugându-l pe […]