Actualitate

În Duminica a II-a după Cincizecime, Preasfințitul Petru, Episcop de Ungheni și Nisporeni a oficiat Sfânta Liturghie la Catedrala Episcopală ,,Sf. Bnc. Knz. Alexandru Nevski” din mun. Ungheni

1750

La data de 21 iunie 2020, în Duminica a II-a după Cincizecime, Preasfințitul Petru, Episcop de Ungheni și Nisporeni a oficiat Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala Episcopală ,,Sf. Bnc. Knz. Alexandru Nevski” din municipiul Ungheni.

Ierarhului i-au coliturghisit clericii Catedralei Episcopale. Răspunsurile la strană au fost oferite de către corul Catedralei, dirijat de Dna Irina VIZITIU.

După citirea Sfintei Evanghelii, Protoiereul Ștefan RÎMBU a rostit un cuvânt de învățătură.

La final, Preasfinția Sa s-a adresat către credincioși cu un cuvânt arhipăstoresc de întărire spirituală.

Sursa: episcopia-ungheni.md


Articole postate de același autor
2064

Mitropolia Moldovei: „Să ne jertfim pentru frații noștri de credință refugiați din Ucraina!”

Cu binecuvântarea ÎPS Mitropolit Vladimir, Sectorul Sinodal Activitate Socială și Caritate al BOM face apel către episcopii, protopopiate, parohii, mănăstiri, instituții cu caracter social-filantropic, precum și către organizațiile de voluntari din cuprinsul Mitropoliei Chișinăului și a Întregii Moldove de a fi alături, în această perioadă, de miile de refugiați din Ucraina. În acest sens, clerul […]