Actualitate

Fără ajutorul Lui Dumnezeu, noi nu putem face nimic bun

240

„Nu analiza faptele oamenilor, nu judeca şi nu spune: „De ce e aşa, pentru ce e aceasta?“ Mai bine spune în sinea ta: „Dar ce treabă am eu cu ei? Nu eu trebuie să răspund pentru ei la Înfricoşătoarea Judecată a Lui Dumnezeu“.

Îndepărtează-ţi fiecare gând de la judecarea faptelor oamenilor şi roagă-te cu sârguinţă Lui Dumnezeu, ca El singur să te ajute în acest lucru. Deoarece fără ajutorul Lui Dumnezeu, noi nu putem face nimic bun, după cum Domnul Însuşi ne spune: „Fără de Mine nu puteţi face nimic“.

Păzeşte-te de neîncredere ca de foc, pentru că vrăjmaşul aşa îi prinde pe oameni în plasa lui şi se străduieşte să prezinte totul în chip denaturat: ce e alb în negru şi ce e negru în alb, aşa cum a procedat şi cu strămoşii Adam şi Eva în rai“.

Din Învățăturile Sfântului Ambrozie de la Optina

 


Articole Asemănătoare
233

Să-I multumești din toată inima lui Dumnezeu!

Totdeauna când îti ajută Dumnezeu să faci un gard, o fântână, un grajd, o casă, o punte, să măriti o fată, să însori un băiat, să iei un examen, să-ti reusească o operatie, să-I aduci lui Dumnezeu jertfă de multumire si să-I multumesti din toată inima, căci prin aceasta Îl pleci pe Dumnezeu să-ti facă […]

Articole postate de același autor
1712

Eroii căzuți pentru independența și integritatea republicii comemorați la Academia ”Ștefan cel Mare”

Vineri, 28 februarie, conducerea Academiei ”Ștefan cel Mare” a MAI, a organizat o întâlnire de suflet cu prilejul Zilei comemorării celor căzuți în războiul de pe Nistru, marcată anual la data de 2 martie. Astfel, în incinta instituției aui fost invitații veteranii acestui conflict armat, fiind pomeniți bravii ostași căzuți pentru independenta și integritatea teritorială […]