
,, Fericirea, bucuria și împlinirea pe care o caută fiecare în adâncul inimii lui, o vom găsi doar în Dumnezeu”
În Săptămâna Tineretului Ortodox, la Universitatea de Stat din Moldova s-a organizat Simpozionul „Mergând spre Înviere”. La acest eveniment a fost prezent și preşedintele Asociaţiei „Ortodoxia Tinerilor” din România – Claudiu Balan. Cu ce se ocupă, ce crede despre tinerii de astăzi și care sunt îndrumările dumnealui pentru o viață mai liniștită, aflăm din interviul ce […]

Sâmbăta morților dinaintea Duminicii lăsatului sec de carne, la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei
În sîmbăta morților dinaintea Duminicii Înfricoșătoarei Judecăți, cînd credincioşii aduc la Biserică prinoase cu daruri pentru sufletele celor adormiți, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a oficiat Sfînta Liturghie la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei, înconjurat de un sobor de slujitori și în prezența mulțimii credincioșilor. Cu binecuvîntarea Ierarhului, cu un cuvînt […]







