Actualitate

Bucurie duhovnicească întru Hristos Cel Înviat! A doua zi de Paști la Catedrala mitropolitană

2685

În cea de a doua zi a prăznurii Învierii Mântuitorului, numeroși credincioși și-au îndreptat pașii spre Catedrala mitropolitană din Chișinău, pentru a împărtăși marea bucurie a Învierii Mântuitorului cu Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir, Episcopatul Bisericii Ortodoxe din Moldova, stareții sfintelor mănăstiri, protopopii din cuprinsul Eparhiei Chișinăului, precum și slujitorii sfântului lăcaș.

Într-o atmosferă și o bucurie pe măsura Sărbătorii, Întâistătătorul, slujitorii și enoriașii, au vestit Vestea cea Mare, că HRISTOS A ÎNVIAT!, mulțumind într-un cuget Domnului că și-a învrednicit turma de a petrece în pace și liniște marea și atât de dorita sărbătoare.

În continuarea serviciului divin, a fost înconjurat sfântul lăcaș cu citirea Evangheliei, după care a fost săvârșit un Tedeum de mulțumire.

Spre final, Vlădica Vladimir a felicitat pe toți cei prezenți cu prilejul Sfintelor Paști, subliniind numărul impresionant de credincioși care, în pofida oboselii fizice au participat la slujba de noapte a Învierii. Totodată, Înaltpreasfinția Sa a menționat cu Diplome arhierești cei mai exemplari copii din corul de copii al Catedralei mitropolitane.

În această zi de mare bucurie duhovnicească, Înaltpreasfințitul Arhiepiscop Sava de Tiraspol și Dubăsari a adresat Mitropolitului un cuvânt din partea Episcopilor Mitorpoliei Moldovei, urându-i viață lungă, lipsită de primejdii și ispite, precum și statornicie întru buna ocârmurirea Bisericii Ortodoxe din țara noastră.

Mai târziu, Părintele Secretar Prot. Mitr. Vadim Cheibaş a exprimat Mitropolitului urări de bine şi recunoştinţă din partea tuturor slujitorilor prezenţi, pentru grija părintească şi pentru bucuria de a trăi împreună cu Înaltpreasfinţia Sa bucuria Învierii lui Hristos.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media


Articole Asemănătoare
5124

Duminica Samarineanului milostiv la Catedrala Mitropolitană „Nașterea Domnului” din Chișinău

În Duminica a XXV-a după Cincizecime (a Samarineanului milostiv), zi ce a coincis cu pomenirea Sfântului Ioan Gură de Aur (Hrisostomul), arhiepiscopul Constantinopolului (407), Înaltpreasfințitul Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și al întregii Moldove a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala Mitropolitană „Nașterea Domnului” din mun. Chișinău. În dimineața zilei, Înaltpreasfinția Sa a fost întâmpinat […]

Articole postate de același autor
4235

Bătrânețe

Aș vrea ca să mă ierți copile Că n-am să-ți las în urma mea palate, Am fost sarac dar te-am crescut pe tine, Nu am știut că într-o zi vei fii departe. Nu dragul meu copil, eu n-am furat Și n-am averi să-ți las ca moștenire, N-aș vrea să-ți spun cât am avut de îndurat, […]