Actualitate

Binele nu e bine, când nu se lucrează bine!

741

Binele nu e bine, când nu se lucrează bine, ci e bine cu adevărat când nu-şi aşteaptă ca plată pentru aceasta sau aceea plăcerea de la oameni, de pildă bunul nume, sau slava de la ei, nici nu se face din lăcomie sau nedreptate.

Fiindcă Dumnezeu nu caută la binele ce se face şi pare că e bine, ci la scopul pentru care se face.

De aici e vădit că nu e milostiv cel ce s-a îndeletnicit cu milostenia, nici înfrânat cel care a făcut la fel cu înfrânarea, ci cel ce s-a îndeletnicit cât mai mult şi toată viaţa lui, deplin, cu această virtute, folosindu-se de dreapta socoteală, fără greşeală. Căci mai mare decât toate virtuţile este dreapta socoteală, care e împărăteasa şi virtutea virtuţilor.

Sfântul Ioan Damaschin

Sursa: Filocalia, vol. 4, Editura Tipografia Arhidiecezană, Sibiu, 1948, p. 194


Articolul Precedent
Articole Asemănătoare
209

Ce ţi-ai dori de la Dumnezeu, ce dar?

Îi rog fierbinte pe toţi oamenii să priveghem cu pocăinţă şi atunci vom vedea mila Domnului. Dar pentru cei ce au vedenii şi se încred în ele mă rog să înţeleagă că din aceasta se arată în ei mândria şi împreună cu ea dulceaţa tulbure a slavei deşarte, în care nu este pocăinţa unui duh […]

Articole postate de același autor
2458

Duminica Sfinților Părinți la Catedrala Episcopală „Sf. Bnc. Knz. Alexandru Nevski”

În duminica Sfinților Strămoși, Preasfinţitul PETRU, Episcop de Ungheni şi Nisporeni, a liturghisit în Catedrala Episcopală „Sf. Bnc. Knz. Alexandru Nevski” din oraşul Ungheni. Tot astăzi Biserica Ortodoxă îl prăznuiește pe Sfîntul Ierarh Spiridon al Trimitundei făcătorul de minuni. În dimineaţa zilei Preasfinția Sa a fost întîmpinat călduros de soborul de preoţi împreună cu creştinii Catedralei. […]