Actualitate

Dumnezeu nu stă cu forța nicăieri!

270

Dumnezeu nu stă cu forța nicăieri! L-au scos americanii din școală și a plecat! L-au scos oamenii din case și a plecat! L-au scos oamenii din biserică, când au făcut-o muzeu, și de acolo a plecat (numai în Franța câte biserici nu s-au dărâmat, pentru ca erau pustii, iar acum pe locurile acelea s-au construit moschei..) Deci în momentul când ajungem clipa ca Dumnezeu să se retragă dintre noi este cel mai grav! 

Dar în momentul în care noi vrem să-L scoatem de unde Lui i se cuvine să fie, din inima noastră, din mintea noastră, din gândirea noastră, din lucrurile noastre; trebuie să avem mare grijă că acești copilași pe care îi împărtășim din potir duminică de duminică, de dânșii depinde dacă crucea va mai sta pe biserică sau dacă se va mai auzi Liturghia în Sfântul Altar! Pe ăștia mari nu-i mai strâmbă nimeni, căci ce a crescut drept, drept rămâne, dar ce facem cu toți copilașii ăștia? 

Slavă lui Dumnezeu, zic eu, că în momentul de față încă mai vezi lucruri frumoase, troițe, biserici și icoane frumoase, cruci pe dealuri sau unde mai sunt ele în anumite sate..


Articole Asemănătoare
84

Seri duhovnicești la Biserica USM: Crucea în viața crestinului

În fiecare miercuri la Biserica „Întâmpinarea Domnului” din incinta USM (str. M. Kogălniceanu, 67) se citește Canonul de pocăință al Domnului nostru Iisus Hristos, ora 18.00, după au loc tradiționalele Seri duhovnicești – discuţii cu tinerii la diverse teme duhovniceşti, ora 19.00. În ziua de miercuri, 30 martie, ora 19.00, tinerilor le va vorbi despre Crucea […]

Articole postate de același autor
160

Când harul este cu tine, nu mai vezi defectele altora

„Pentru mine, viața celorlalți prețuiește mai mult decât propria-mi viață”. Nu vor mai exista între voi neînțelegeri, când veți fi înțeles aceasta. Dezlegarea unei probleme sau a unei neînțelegeri nu ține de nicio organizație, de niciun anumit mod de conduită, ci de hotărârea de a suporta totul. Fiecare dintre noi trebuie să aibă pentru ceilalți […]