Actualitate

Zi de hram la Sîngerei

3686

Luni, 21 noiembrie 2016, de ziua pomenirii „Sf.Arh.Mihail și Gavriil”, una din cele trei biserici din orașul Sîngerei și-a serbat ziua ocrotitorilor cerești. Sfînta Liturhie a fost săvîrșită de protoiereul Maxim Guzun, blagocinul raionului Sîngerei și parohul bisericii.

La finalul sfintei Liturghii a fost săvîrșit un Te-Deum de mulțumire. Printre cei prezenți s-a numărat protoiereul Ioan Ursachi, parohul bisericii „Sf.M.Mc.Gheorghe” din același oraș; primarul orașului Sîngerei, Gheorghe Brașovschi; șeful IP Sîngerei, precum și alți funcționari publici ai orașului. Felicităm pe toți creștinii-ortodocși care poartă numele în cinstea celor doi arhangheli, cu ziua onomastică sau au hramul caselor. Dumnezeu să vă aibă în paza Sa.

sursa http://ephbalti.md/


Articole Asemănătoare
2623

„Ochii mei, Stăpâne, au văzut mântuirea Ta…”. Biserica USM şi-a serbat hramul

Bucură-te, Ceea ce eşti Plină de har, Născătoare de Dumnezeu Fecioară; că din tine a Răsărit Soarele dreptăţii, Hristos Dumnezeul nostru, luminând pe cei dintru întuneric. Veseleşte-te şi tu, bătrânule drepte, cel ce ai primit în braţe pe Izbăvitorul sufletelor noastre, Cel Ce ne-a dăruit nouă şi Învierea.  (Troparul Praznicului Întâmpinării Domnului) De praznicul Întâmpinării […]

Articole postate de același autor
2521

Duminica Orbului la Catedrala Episcopală ,,Sf. Bnc. Knz. Alexandru Nevski” din Ungheni

5 iunie 2016. În a VI-a duminică după Paşti, numită și Duminica Orbului, Preasfinţitul PETRU, Episcop de Ungheni si Nisporeni a oficiat Sfînta şi Dumnezeieasca Liturghie în Catedrala Episcopală ,,Sf. Bnc. Knz. Alexandru Nevski” din oraşul Ungheni. Alături de Ierarh au coliturghisit soborul de preoţi şi diaconi slujitori ai Catedralei împreună cu creştinii veniţi la […]