Actualitate

Zi de hram la Sîngerei

3705

Luni, 21 noiembrie 2016, de ziua pomenirii „Sf.Arh.Mihail și Gavriil”, una din cele trei biserici din orașul Sîngerei și-a serbat ziua ocrotitorilor cerești. Sfînta Liturhie a fost săvîrșită de protoiereul Maxim Guzun, blagocinul raionului Sîngerei și parohul bisericii.

La finalul sfintei Liturghii a fost săvîrșit un Te-Deum de mulțumire. Printre cei prezenți s-a numărat protoiereul Ioan Ursachi, parohul bisericii „Sf.M.Mc.Gheorghe” din același oraș; primarul orașului Sîngerei, Gheorghe Brașovschi; șeful IP Sîngerei, precum și alți funcționari publici ai orașului. Felicităm pe toți creștinii-ortodocși care poartă numele în cinstea celor doi arhangheli, cu ziua onomastică sau au hramul caselor. Dumnezeu să vă aibă în paza Sa.

sursa http://ephbalti.md/


Articole Asemănătoare
75

Parohia „Sf. Irh. Nicolae” din s. Văratic, r. Râșcani, și-a serbat hramul

Parohia „Sf. Irh. Nicolae” din s. Văratic, r-nul Râșcani, păstorită de Prot. Ghenadie Dascăl, şi-a sărbătorit luni, 9/22 mai 2017, ocrotitorul ceresc. La acest moment de sărbătoare au fost prezenți numeroși credincioși, preoți și invitați, care s-au adunat pentru a-l cinsti pe sfântul ocrotitor al parohiei. La Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie oficiată în sobor de […]

Articole postate de același autor
309

Feministele ar trebui să știe că, în altar, în primul rând stă o femeie și apoi preotul. Maica Domnului este altarul însuși

Patru ONG-uri organizează duminică, 8 martie, în fața Catedralei Mântuirii Neamului o „LITURGHIE” FEMINISTĂ. Care sunt revendicările și de ce un astfel de protest este inutil? 1. Biserica Ortodoxă este homofobă și misogină În primul rân,d biserica nu poate iubi păcatul, dar scopul ei este să ajute păcătosul, de aceea nu poate sprijini un caracter […]