Actualitate

Zi de hram la Sîngerei

3696

Luni, 21 noiembrie 2016, de ziua pomenirii „Sf.Arh.Mihail și Gavriil”, una din cele trei biserici din orașul Sîngerei și-a serbat ziua ocrotitorilor cerești. Sfînta Liturhie a fost săvîrșită de protoiereul Maxim Guzun, blagocinul raionului Sîngerei și parohul bisericii.

La finalul sfintei Liturghii a fost săvîrșit un Te-Deum de mulțumire. Printre cei prezenți s-a numărat protoiereul Ioan Ursachi, parohul bisericii „Sf.M.Mc.Gheorghe” din același oraș; primarul orașului Sîngerei, Gheorghe Brașovschi; șeful IP Sîngerei, precum și alți funcționari publici ai orașului. Felicităm pe toți creștinii-ortodocși care poartă numele în cinstea celor doi arhangheli, cu ziua onomastică sau au hramul caselor. Dumnezeu să vă aibă în paza Sa.

sursa http://ephbalti.md/


Articole Asemănătoare
542

Biserica din satul Hîrbovăț, Anenii Noi și-a sărbătorit astăzi hramul

Mai multe biserici ce poartă hramul Sfântului Ierah Nicolae au oficiat în data de 22 mai 2016, slujbe speciale conform tradițiilor bisericești. Printre acestea este și biserica Sfântul Nicolae din satul Hîrbovăț, raionul Anenii Noi, unde preot paroh este Petru Oltu. Locuitorii satului Hîrbovăț au început serbarea hramului bisericii Sfântul Ierarh Nicolae, dar și hramul […]

Articole postate de același autor
68

Dumnezeul meu, ia-mă!

(Experiență pedagogică după moarte) Câți oameni nu zic aceasta în clipe grele! Însă cei mai mulți nu cunosc că aceasta este păcat și că constituie lipsă de răbdare și de nădejde în ajutorul lui Dumnezeu. Dar împrejurarea care urmează o va adeveri cu limpezime. Ne-a povestit-o cu multă smerenie și simțire un ieromonah cuvios, care […]