Actualitate

Tabără de vară la Mănăstirea Suruceni

323

În perioada 10 – 13 august 2017, Mănăstirea „Sf. M. Mc Gheorghe” din s. Suruceni a găzduit tabăra de vară pentru copii cu vârstele cuprinse între 7 și 12 ani. Tabăra s-a desfășuarat prin bunăvoința egumenei Epistemia (Goncearenco), stareța mănăstirii.

Programul taberei a pus accent pe educaţia nonformală şi cea religioasă. Întregul program a fost menit să facă din tabără o manifestare duhovnicească şi să-i aducă pe copii mai aproape de Biserică. Copiii au avut parte de activităţi recreative, ateliere de discuţie pe diverse teme, jocuri de comunicare și dezvoltare personală, concursuri de abilităţi practice şi de îndemânare.

În urma discuțiilor s-a constatat că prea mult timp copiii oferă televizorului și calculatorului, astfel ei se pierd în mediul virtual, uitând să se comporte și să se joace potrivit vârstei lor. În taberele organizate pe lângă biserici și mănăstiri, copiii au posibilitatea să descopere frumusețea credinței noastre strămoșești, rugăciunea, natura, jocurile copilăriei, respectul, comunicarea liberă şi eficientă, și nu în ultimul rând, să se descopere pe ei înşişi, toate acestea petrecându-se într-o atmosferă caldă și prietenoasă.

Sursa: http://manastireasuruceni.md/


Articole Asemănătoare
2726

Întâistătătorul a binecuvântat demararea lucrărilor de restaurare a Bisericii „Sf. M. Mc. Gheorghe” din cadrul Mănăstirii Suruceni

Miercuri, 9 martie 2016, ÎPS Mitropolit Vladimir a primit în audiență la reședința mitropolitană stareța MănăstiriI Suruceni, Preacuvioasa Egumenă Epistemia (Goncearenco). Prin pronia lui Dumnezeu, Mănăstirea Suruceni, de câțiva ani, este în plin proces de renovare. În acest sens, maica stareță a făcut o trecere în revistă a activităților realizate până în prezent. În urma […]

Articole postate de același autor
1761

PS Siluan de Orhei a liturghisit în mijlocul credincioșilor parohiei „Sfânta Treime” din satul Ivancea, Orhei

În  Duminica a XIII-a după Rusalii, la 15 septembrie 2019, Preasfințitul Siluan, Episcop de Orhei și Vicar al Mitropoliei Moldovei, având binecuvântarea ÎPS Mitropolit Vladimir, a oficiat Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în mijlocul credincioșilor parohiei cu hramul „Sfânta Treime”, din satul Ivancea, r-ul Orhei. La Vohodul mic, cu binecuvântarea Întâistătătorului, parohul bisericii, prot. Mitr. Oleg […]