Actualitate

Întâistătătorul a binecuvântat demararea lucrărilor de restaurare a Bisericii „Sf. M. Mc. Gheorghe” din cadrul Mănăstirii Suruceni

2713

Miercuri, 9 martie 2016, ÎPS Mitropolit Vladimir a primit în audiență la reședința mitropolitană stareța MănăstiriI Suruceni, Preacuvioasa Egumenă Epistemia (Goncearenco). Prin pronia lui Dumnezeu, Mănăstirea Suruceni, de câțiva ani, este în plin proces de renovare.

În acest sens, maica stareță a făcut o trecere în revistă a activităților realizate până în prezent. În urma discuției, Egumena Epistemia a primit binecuvântarea Întâistătătorului în vederea realizării lucrărilor de restaurare a Bisericii „Sf. M. Mc. Gheorghe”, activitate coordonată cu Sectorul Sinodal Construcții, Restaurări și Picturi și Ministerul Culturii al Republicii Moldova.

Vlădica Vladimir a apreciat intențiile nobile ale obștii monahale de a restaura Biserica conform planului original și astfel de a reda acestui locaș de cult frumusețea arhitecturală din perioada interbelică.

Stareța mănăstirii a menționat următoarele: „Nădăjduim cu ajutorul lui Dumnezeu și susținerea Înaltpreasfinției Voastre să finalizăm activitățile demarate, dat fiind faptul că dorim și în continuare reabilitarea complexului monastic, crearea condițiilor necesare pentru desfășurarea actelor de cult și în consecință – ameliorarea climatului moral-spiritual din societate, prin cultivarea virtuților creștine, prin păstrarea și promovarea valorilor credinței noastre ortodoxe”.

sursa http://mitropolia.md/

 
suruceni-1
Biserica „Sf. M. Mc. Gheorghe”, imagini din anul 1935 și 2015

Articole Asemănătoare
229

ÎPS Mitropolit Vladimir a participat la lucrările Sfântului Sinod al BORu

Luni, 14 mai 2018, în clădirea istorică a Sfântului Sinod din orașul Sankt-Petersburg, a avut loc ședința ordinară a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Ruse, prezidată de către Sanctitatea Sa Kiril, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Ruse. La începutul ședinței, Patriarhul a adresat membrilor Sfântului Sinod un mesaj de salut: ”Îi salut pe toți membrii Sf. Sinod […]

Articole postate de același autor
202

Expoziţia „Nicolaus Olahus – primul umanist de origine română”

Institutul Cultural Român „Mihai Eminescu” la Chişinău în colaborare cu Muzeul Naţional al Literaturii Române din Bucureşti şi Primăria Municipiului Chişinău organizează pe data de 15 februarie 2018, ora 11.00, la Galeria la Rond din preajma statuii lui Ştefan cel Mare şi Sfânt din Chişinău, expoziţia „Nicolaus Olahus – primul umanist de origine română”. Expoziţia […]