Actualitate

Slujba Pasiei oficiată în Catedrala Episcopală ,,Sf. Bnc. Knz. Alexandru Nevski”

213

Postul Mare este perioada liturgică în care creştinii sunt chemaţi să se apropie mai mult de Dumnezeu, cugetând la Patimile Domnului nostru Iisus Hristos, conştientizând propria păcătoşenie.

Astfel, potrivit indicaţilor tipiconale în seara zilei de duminică, 18 martie 2017Preasfinţitul PETRU, Episcop de Ungheni şi Nisporeni, a săvârşit slujba Pasiei în Catedrala Episcopală Sf. Bnc. Knz Alexandru Nevski din municipiul Ungheni.

Slujba Pasiei include Vecernia şi Acatistul Patimilor Mântuitorului nostru Iisus Hristos, iar rolul ei în cultul liturgic este de a face credinciosul să devină părtaş patimilor Domnului şi să conştientizeze valoarea preţului plătit pentru mântuirea nostră.

După încheierea slujbei Preasfinţia Sa, a rostit un cuvânt de învăţătură despre importanţa smereniei în lucrarea de mântuire a sufletului şi despre retrăirea Patimilor lui Hristos prin propria nevoinţă duhovnicească.

sursa http://episcopia-ungheni.md


Articole postate de același autor
467

Cel ce se iubeşte pe sine mai mult decât pe Dumnezeu este un închinător la idoli

De ce se numeşte iubirea de argint – adică iubirea de bani, de plăceri şi de averi – închinare la idoli?  ̶  Se numeşte închinare la idoli pentru că cei ce iubesc banii, plăcerile trupului şi averile, se închină acestor patimi ca unor dumnezei şi pun pe acestea mai presus de Ziditorul. Adică cel ce se iubeşte pe sine mai […]