Actualitate

Slujba Pasiei oficiată în Catedrala Episcopală ,,Sf. Bnc. Knz. Alexandru Nevski”

222

Postul Mare este perioada liturgică în care creştinii sunt chemaţi să se apropie mai mult de Dumnezeu, cugetând la Patimile Domnului nostru Iisus Hristos, conştientizând propria păcătoşenie.

Astfel, potrivit indicaţilor tipiconale în seara zilei de duminică, 18 martie 2017Preasfinţitul PETRU, Episcop de Ungheni şi Nisporeni, a săvârşit slujba Pasiei în Catedrala Episcopală Sf. Bnc. Knz Alexandru Nevski din municipiul Ungheni.

Slujba Pasiei include Vecernia şi Acatistul Patimilor Mântuitorului nostru Iisus Hristos, iar rolul ei în cultul liturgic este de a face credinciosul să devină părtaş patimilor Domnului şi să conştientizeze valoarea preţului plătit pentru mântuirea nostră.

După încheierea slujbei Preasfinţia Sa, a rostit un cuvânt de învăţătură despre importanţa smereniei în lucrarea de mântuire a sufletului şi despre retrăirea Patimilor lui Hristos prin propria nevoinţă duhovnicească.

sursa http://episcopia-ungheni.md


Articole postate de același autor
604

ÎPS Mitropolit Vladimir a slujit la Hramul Mănăstirii Hirova

Joi, 14 septembrie, în ziua pomenirii Sf. Simeon Stâlpnicul, Mănăstirea cu Hramul Sf. Simeon Stâlpnicul din s. Niculăeuca, r. Orhei și-a serbat Hramul. Sfânta Liturghie a fost oficiată de Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova, ÎPS Mitropolit Vladimir. La slujba de Hram  au  luat parte numeroși credincioși, oficialități locale și preoți din localitățile învecinate Mănăstirii. În timpul Sfintei Liturghii, […]