Actualitate

Slujba Pasiei oficiată în Catedrala Episcopală ,,Sf. Bnc. Knz. Alexandru Nevski”

218

Postul Mare este perioada liturgică în care creştinii sunt chemaţi să se apropie mai mult de Dumnezeu, cugetând la Patimile Domnului nostru Iisus Hristos, conştientizând propria păcătoşenie.

Astfel, potrivit indicaţilor tipiconale în seara zilei de duminică, 18 martie 2017Preasfinţitul PETRU, Episcop de Ungheni şi Nisporeni, a săvârşit slujba Pasiei în Catedrala Episcopală Sf. Bnc. Knz Alexandru Nevski din municipiul Ungheni.

Slujba Pasiei include Vecernia şi Acatistul Patimilor Mântuitorului nostru Iisus Hristos, iar rolul ei în cultul liturgic este de a face credinciosul să devină părtaş patimilor Domnului şi să conştientizeze valoarea preţului plătit pentru mântuirea nostră.

După încheierea slujbei Preasfinţia Sa, a rostit un cuvânt de învăţătură despre importanţa smereniei în lucrarea de mântuire a sufletului şi despre retrăirea Patimilor lui Hristos prin propria nevoinţă duhovnicească.

sursa http://episcopia-ungheni.md


Articole postate de același autor
550

Avortul, un păcat cu mult mai mare și mai grav decât simpla crimă

Această mărturisire publică de mai jos, aparținând unui ginecolog sârb, Stoian Adasevici, este cutremurătoare: „Sunt medic, îmi cunosc faptele, sunt vinovat de toate grozăviile pe care le-am comis lucrând în calitate de ginecolog și sunt dator să dau mărturie, să trag un semnal de alarmă, să avertizez că întreruperea sarcinii este în fond o crimă asupra copilului nenăscut, […]