Actualitate

Ședința Consiliului metodic s-a desfășurat la sediul mitropolitan

2735
La 15 iunie a fost convocată Ședința Consiliului metodic din cadrul Mitropoliei Moldovei. Adunarea a fost prezidată de către dna Angela Levința, șefa cabinetului metodic. S-au discutat: Evaluarea rezultatelor Seminarului metodologic republican ”Școala și Biserica: parteneriat pentru educație”, ediția a V-a și planificarea seminarului republican 2017. S-a vorbit despre organizarea procesului educațional la Religie în anul școlar 2016/2017. A fost aprobat regulamentul Concursului național ”Personalități creștine: virtuți și sfințenie”. S-a vorbit despre proiectarea pe clase a manualelor de Religie. A fost abordat aspectul formării continuu a profesorilor de religie, precum și inițierea unor cursuri pentru clerici. Se vor elabora programele și pentru recalificarea cadrelor didactice pentru disciplina Religie.

Articole postate de același autor
457

Să nu vă miraţi că neîncetat aveţi câte un necaz

Noi, aici pe pământ, împlinim o epitimie. Să nu vă miraţi că neîncetat aveţi câte un necaz. Toţi păcătuim necontenit – alunecăm şi cădem. Cădem, de fapt, în cursele diavolului. Sfinţii întăresc neîncetat un lucru: important este numai ca omul să se ridice din nou şi să o ia de la capăt pe calea către […]