Actualitate

Ședința Consiliului metodic s-a desfășurat la sediul mitropolitan

2730
La 15 iunie a fost convocată Ședința Consiliului metodic din cadrul Mitropoliei Moldovei. Adunarea a fost prezidată de către dna Angela Levința, șefa cabinetului metodic. S-au discutat: Evaluarea rezultatelor Seminarului metodologic republican ”Școala și Biserica: parteneriat pentru educație”, ediția a V-a și planificarea seminarului republican 2017. S-a vorbit despre organizarea procesului educațional la Religie în anul școlar 2016/2017. A fost aprobat regulamentul Concursului național ”Personalități creștine: virtuți și sfințenie”. S-a vorbit despre proiectarea pe clase a manualelor de Religie. A fost abordat aspectul formării continuu a profesorilor de religie, precum și inițierea unor cursuri pentru clerici. Se vor elabora programele și pentru recalificarea cadrelor didactice pentru disciplina Religie.

Articole postate de același autor
4210

Puterea deplină a credinţei stă în smerenia desăvârşită

Dumnezeu îi va descoperi treptat omului multe taine, căci orice lucru cere omul cu credinţă, Dumnezeu îl împlineşte. Trebuie numai să ne smerim. Smerenia deplină este desăvârşirea vieţii creştine. Desăvârşirea vieţii creştine nu stă în învierea morţilor, nici în facerea de minuni, nici în vindecarea bolnavilor şi a celor neputincioşi – puterea deplină a credinţei stă în […]