Actualitate

Să zicem „Tatăl Nostru” cu lacrimi

707

Doi bătrâni din satele de pe Valea Bistriței s-au urcat în autobuzul de Târgu-Neamț, să meargă spre casă. Unul a zis către celălalt:

-Suntem supărați, măi frate, că de o lună de zile nu a căzut o picătură de ploaie și ni se usucă toate pe câmp.

- Da, măi frate, pentru păcatele noastre ne bate Dumnezeu. Iaca și eu sunt supărat. Nu de mult, mi-a ars casa cu toate hainele, dar nu zic nimic, că suntem păcătoși.

- Ai dreptate! Oare mai zice astăzi cineva „Tatăl nostru” cu lacrimi? Iaca de ce nu plouă. Apoi bătrânii au tăcut. Și îndată a pornit din stație.

Istorioare duhovnicești, Arhimandrit Ioanichie Bălan, Ediția a VII-a, Editura Mănăstirea Sihăstria pag.138-139


Articole Asemănătoare
Articole postate de același autor
2537

A trecut la Domnul, Protoiereul Igor Bahnă, parohul bisericii „Schimbarea la Față” din s. Cobâlea, r. Șoldănești

Cu tristeţe în suflet am aflat de trecerea la cele veșnice a Protoiereului Igor Bahnă, parohul bisericii „Schimbarea la Față” din s. Cobâlea, r. Șoldănești. În aceste clipe grele suntem cu gândul și cu rugăciunea alături de familia și rudele îndurerate, îndemnându-i pe toți să se aline cu amintirea luminoasă a părintelui Igor și să […]