Actualitate

Sa nu uiţi că trebuie să iubeşti

5196

Cel mai cumplit lucru care i se poate întâmpla unui om este să nu fie iubit. Dar cred că şi mai cumplit este să nu iubeşti. Întotdeauna mi-a fost uşor   să iubesc oamenii, să mă bucur că-i văd. De aceea, nu am avut nicio piedică în a înţelege Evanghelia.

Când făceam vreo bazaconie, mamica îmi spunea:  „Du-te de la mine, nu te mai iubesc”. Asta era pentru mine pedeapsa supremă, pe care eu o trăiam ca pe o izgonire din Rai. Sfântul Isaac Sirul spunea  că focul iadului nu este altceva decât dragostea pierdută pe care eşti condamnat să o contempli veşnic. 

                                         Ieromonah Savatie Baştovoi , Carte de despărşire, Ed.Cathisma, Bucureşti, 2013, p.71


Articolul Precedent
Articole Asemănătoare
385

Cel mai mare medicament

Când intră Hristos în inimă, patimile se mistuie. Nu mai poţi nici să înjuri, nici să urăşti, nici să te răzbuni, nici, nici… Unde să se mai găsească urile, antipatiile, osândirile, egoismele, frământările, întristările? Stăpâneşte Hristos şi dorul fierbinte după lumina cea neînserată. Acest dor te face să simţi că moartea este numai puntea pe […]

Articole postate de același autor
5390

Setea de putere

Cu cît mai mare este dorința unui om De a stăpîni peste alți oameni, Cu atît mai mică este credința lui În Cel Atotputernic. Sufletul care insetează de putere Este ca o jivină bolnavă, El rătăcește pe la uși Și mănîncă ceea ce i se aruncă. Atunci cînd este chemat la masă Omul însetat de […]