Actualitate

Să nu ne mândrim pentru virtuți, căci avem atâtea slăbiciuni!

777

Cu cât ne arătăm mai înțelepți în fața oamenilor, cu atât ne simțim mai proști în fața noastră înșine. Cu cât căutăm mai mult să scoatem la arătare virtuțile noastre, cu atât mai puternic ies la iveală, în fața noastră, slăbiciunile și relele potrivnice.

Un soldat a mărturisit prietenului său că, ori de câte ori a scos la iveală vitejia lui din război, de atâtea ori, fără să vrea, a răsărit în sinea lui și chipul tuturor înfrângerilor și slăbiciunilor din viața lui.

 

(Sfântul Nicolae Velimirovici, Învățături despre bine și rău, Editura Sophia, București, 2006, p. 30)


Articole Asemănătoare
66

„Învăţaţi-vă de la Mine, că sunt blând şi smerit cu inima” 

Oare nu vreţi ca Dumnezeu să caute spre voi? Iar dacă vreţi, ţineţi minte ce este smerenia, ce este acea sfântă virtute care Îi place lui Dumnezeu atât de mult, pentru care Dumnezeu locuieş­te împreună cu noi şi caută spre noi. Ea este lucrul diametral opus mândriei. Sme­riţii sunt cei săraci cu duhul, care îşi […]

Articole postate de același autor
2205

Durerea și bucuria noastră

Acum mă bucur de suferințele mele pentru voi şi împlinesc, în trupul meu, lipsurile necazurilor lui Hristos, pentru trupul Lui, adică Biserica (Coloseni 1, 24) Și în noi, când ne aflăm în suferință, trebuie să precumpănească bucuria şi dragostea. Suferind, să uităm de noi înșine și în primul rând să ne îndreptăm către Dumnezeu prin […]