Actualitate

Să nu ne mândrim pentru virtuți, căci avem atâtea slăbiciuni!

792

Cu cât ne arătăm mai înțelepți în fața oamenilor, cu atât ne simțim mai proști în fața noastră înșine. Cu cât căutăm mai mult să scoatem la arătare virtuțile noastre, cu atât mai puternic ies la iveală, în fața noastră, slăbiciunile și relele potrivnice.

Un soldat a mărturisit prietenului său că, ori de câte ori a scos la iveală vitejia lui din război, de atâtea ori, fără să vrea, a răsărit în sinea lui și chipul tuturor înfrângerilor și slăbiciunilor din viața lui.

 

(Sfântul Nicolae Velimirovici, Învățături despre bine și rău, Editura Sophia, București, 2006, p. 30)


Articole Asemănătoare
Articole postate de același autor
2748

Cum să învingem fumatul?

Mass-media, prin toate instrumentele ei, ne amintește că astăzi că este „Ziua Mondială fără Tutun”. Constat cu multă tristețe în suflet că o bună parte dintre cei pe care îi cunosc sunt stăpâniți de această patimă nemiloasă. La porțile școlilor, la intrarea în magazine, frizerii și în alte locuri publice se fumează. Deși de câțiva […]