Actualitate

Să nu ne mândrim pentru virtuți, căci avem atâtea slăbiciuni!

801

Cu cât ne arătăm mai înțelepți în fața oamenilor, cu atât ne simțim mai proști în fața noastră înșine. Cu cât căutăm mai mult să scoatem la arătare virtuțile noastre, cu atât mai puternic ies la iveală, în fața noastră, slăbiciunile și relele potrivnice.

Un soldat a mărturisit prietenului său că, ori de câte ori a scos la iveală vitejia lui din război, de atâtea ori, fără să vrea, a răsărit în sinea lui și chipul tuturor înfrângerilor și slăbiciunilor din viața lui.

 

(Sfântul Nicolae Velimirovici, Învățături despre bine și rău, Editura Sophia, București, 2006, p. 30)


Articole Asemănătoare
96

Mândria nu ne permite să ne izbăvim de patimi

Odată, l-a întrebat cineva (pe părintele Paisie Aghioritul): ‒ Cum este cu putinţă, Gheronda, să nu mă mândresc când văd că îmi vin gânduri înţelepte şi mă admiră colegii mei? ‒ Cele care ne vin în creier de sus, frate, sunt de la Dumnezeu. Ale noastre sunt cele pe care le scoate creierul nostru pe nas. A fost întrebat […]

Articole postate de același autor
1692

Sfânta Liturghie din a VI-a Duminică după Rusalii, la Catedrala Episcopală din mun. Ungheni

Duminică, 19 iulie 2020, Preasfințitul PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni, a săvârșit Sfânta Liturghie la Catedrala Episcopală ,,Sf. Bn. Knz. Alexandru Nevski” din mun. Ungheni. În cadrul Sfintei Liturghii, din această duminică, a VI-a după Rusalii, Preasfinția Sa, a înălțat rugăciuni pentru sănătatea celor afectați de COVID-19, pentru personalul medical și pentru toți cei […]