Actualitate

Să ne iubim unul pe altul în Dumnezeu…

879

Trăiţi cu bucurie!… Nu îi tineti pe ceilalţi la distantă! Străduiti-vă să-l vedeţi în aproapele pe Hristos… încercaţi să-l încălziţi pe aproapele vostru, chiar şi cu simpla voastră privire… Slujiţi tuturor şi nu căutaţi să vă slujească vouă cineva… împărtăşiţi-vă suferinţele unii altora.

Aceasta este singura şansă dată nouă: să ne iubim unul pe altul în Dumnezeu, să îl iubim pe fiecare fără excepţie şi fără încetare, pentru că Dumnezeu nu vine la noi prin intermediul banilor sau al clădirilor şi al bisericilor frumoase, ci prin intermediul dragostei noastre.

traducere dupa sursa pravoslavie.ru


Articole Asemănătoare
94

Predică la Sărbătoarea Sfântului Proroc Ilie Tesviteanul

Dumnezeu face ce zice omul! Creştinii nu mai au ameninţări, ci fericiri iar Testament înseamnă Legământ. Primul legământ a fost legământul lui Dumnezeu cu Avraam: „Te voi înmulţi ca nisipul mării, ca frunza copacilor, ca iarba pământului”. Al doilea legământ Dumnezeu l-a făcut cu noi, poporul creştinesc, cu noi, Biserica Lui, pentru care S-a răstignit. […]

Articole postate de același autor
2582

A avut loc Adunarea Ordinară a Protopopiatului Orhei

Miercuri, 09 martie 2016, cu binecuvântarea ÎPS Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și al întregii Moldove, a avut loc Adunarea Ordinară a Protopopiatului  Orhei în biserica cu hramul „Sf. M. Mc. Dimitrie” din cadrul mănăstirii Curchi. Adunarea a fost prezidată de Protopopul circumscripţiei Orhei, PC Părinte Arhimandrit Siluan (Șalari), Stareț al Sfintei Mănăstiri Curchi și Președinte […]