Actualitate

PS Petru a luat parte la o întâlnire cu un grup de tineri din Polonia, Serbia și Grecia

2481

  Joi, 4 august 2016, Preasfințitul PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni aflat într-un pelerinaj în Grecia şi find însoțit de Arhimandritul PAVEL (Tabacari), Duhovnicul Mănăstirii Hîncu, Arhidiaconul DOMETIAN (Redco) și de Ierodiaconul VENIAMIN (Seculțan), s-au rugat astăzi în mănăstirea “Sf.Dionisie”.

   Aici Preasfinţia Sa, sa închinat la toate sfinţeniile ce se păstrează în această mănăstire rugându-se pentru pace în țară pentru clericii, monahii şi creștinii din Eparhia ce ii este încredințata. Erarhul la fel a vizitat Muzeul acestei Mănastiri,Biserica veche și Biserica nouă.

   Preasfințitul PETRU, a avut o întîlnire cu Mitropolitul GHEORGHE de Katerini și cu Mitropolitul PANTELIMON de Veria. Preasfinţia Sa, a luat parte la o întîlnire cu un grup de tineri din Polonia,Serbia și Grecia. Acești tineri fac parte din asociatii de “Tineri Ortodocși ”,care se afla la tabăra de vara in Grecia.Tabăra are loc anual în țările menționate mai sus.Preasfinţia Sa, a ținut un cuvînt de învaîătură pentru acesti tineri îndrumîndu-i să păstreze și să lupte pentru dreapta credință, la fel Presfinția Sa, a povestit despre munca pe care o depune în activitățile cu tinerii din Episcopia noastră.

   În semn de recunoștință pentru participarea Ierarhului nostru, Înaltpreasfintitul GHEORGHE, ia înmînat o icoană.

Biroul de Presă al Episcopiei de Ungheni și Nisporeni


Articolul Următor
Articole Asemănătoare
5146

Sa ținem cu putere cuvântul vieţii (Fil. 2,16)

Nimeni să nu dispreţuiască tinereţile tale, ci fă-te pildă credincioşilor cu cuvântul, cu purtarea, cu dragostea, cu duhul, cu credinţa, cu curăţia. (I Timotei 4, 12). Cunoaștem că tinerii de astăzi sunt supuși unei enorme presiuni din partea societății seculare pentru a îndrăgi și înclina spre cele materiale. Tinerilor nu li se mai spune că adevăratele valori […]

Articole postate de același autor
4593

Icoana Făcătoare de Minuni – Μaica Domnului „Odighitria” din Baital („Одигитрия” Байтальская) a fost adusă spre închinare la Sfânta Mănăstire Ciuflea

Cu binecuvântarea ÎPS Mitropolit Vladimir, Întâistătător al Bisericii Ortodoxe din Moldova, Vineri, 05 ianuarie, la Mănăstirea „Sf. Mare Mucenic Teodor Tiron, Ciuflea” din Capitală, a fost întâmpinată Icoana Făcătoare de Minuni – Μaica Domnului „Odighitria” din Baital („Одигитрия” Байтальская). În cadrul ceremoniei de întâmpinare a Icoanei Făcătoare de Minuni – Μaica Domnului „Odighitria” din Baital […]