Actualitate

PS Petru a luat parte la o întâlnire cu un grup de tineri din Polonia, Serbia și Grecia

2483

  Joi, 4 august 2016, Preasfințitul PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni aflat într-un pelerinaj în Grecia şi find însoțit de Arhimandritul PAVEL (Tabacari), Duhovnicul Mănăstirii Hîncu, Arhidiaconul DOMETIAN (Redco) și de Ierodiaconul VENIAMIN (Seculțan), s-au rugat astăzi în mănăstirea “Sf.Dionisie”.

   Aici Preasfinţia Sa, sa închinat la toate sfinţeniile ce se păstrează în această mănăstire rugându-se pentru pace în țară pentru clericii, monahii şi creștinii din Eparhia ce ii este încredințata. Erarhul la fel a vizitat Muzeul acestei Mănastiri,Biserica veche și Biserica nouă.

   Preasfințitul PETRU, a avut o întîlnire cu Mitropolitul GHEORGHE de Katerini și cu Mitropolitul PANTELIMON de Veria. Preasfinţia Sa, a luat parte la o întîlnire cu un grup de tineri din Polonia,Serbia și Grecia. Acești tineri fac parte din asociatii de “Tineri Ortodocși ”,care se afla la tabăra de vara in Grecia.Tabăra are loc anual în țările menționate mai sus.Preasfinţia Sa, a ținut un cuvînt de învaîătură pentru acesti tineri îndrumîndu-i să păstreze și să lupte pentru dreapta credință, la fel Presfinția Sa, a povestit despre munca pe care o depune în activitățile cu tinerii din Episcopia noastră.

   În semn de recunoștință pentru participarea Ierarhului nostru, Înaltpreasfintitul GHEORGHE, ia înmînat o icoană.

Biroul de Presă al Episcopiei de Ungheni și Nisporeni


Articolul Următor
Articole Asemănătoare
5628

Iubirea, de fapt, nu mai este iubire

Iubirea dintre doi tineri este ceva sfânt numai şi numai dacă reflectă, dacă reprezintă Iubirea dintre Persoanele Sfintei Treimi. Şi această iubire va fi deplină exact în momentul în care se va ivi a treia persoană care să întregească chipul Sfintei Treimi. Până la Taina Cununiei, tinerii imită iubirea dintre Tatăl şi Fiul, iar în […]

Articole postate de același autor
2894

Cercetătorul Emil Dragnev: ”Programul iconografic este o carte în culori, care are început, conținut și ne îndreaptă spre veșnicie”

”Particularități ale programului iconografic din bisericile ortodoxe” a fost tema serii duhovnicești din data de 1 noiembrie, care s-a desfășurat la capela USM. Drept invitat a fost conf. univ. dr. Emil Dragnev, un profun cercetător specializat în bizantinologie și artă creștină. Domnul profesor a prezentat cu lux de amănunte programul iconografic încetățenit în sfintele locașe […]