Actualitate

Protoiereul Alexei Tanaseiciuc a fost un model de dăruire

215

Ne-a întristat ştirea că părintele Alexei nu mai este printre noi, nu îl vom găsi la Stolniceni, dar ştim că pleacă acolo unde merită!

A fost un model de slujire. A plecat după Sf. Liturghie şi chiar în ziua când s-a născut.

O fire atât de puternică, corectă, plină de verticalitate şi cu dragoste aparte.

Discutând cu sfinţia sa aveai impresia că nu eşti în veacul acesta, ci din vremea patristică. Dânsul era sprijinul comunităţii şi modelul vrednic de urmat pentru atâţia slujitori şi credincioşi.

Când am intrat să-l cunosc pe părintele, acum cinci ani, într-un sătuc se adunase sute de oameni la slujba privegherii. Venea lume din toate colţurile ţărişoarei. I-am întrebat de ce vin la aşa depărtare? Toţi mi-au răspuns că simt rugăciunile înălţate de către acest vrednic slujitor.

Ştia să adune lumea, s-o convingă că viaţa necesită o schimbare şi o îmbunătăţire duhovnicească. Spunea că tot ce e mai bun în viaţa asta să-i aducem Domnului, pentru a moşteni bunătăţile cereşti! De care ne rugăm să aibă parte!

Dumnezeu să-l odihnească în pace!

Prot. Octavian Moșin


Articole Asemănătoare
510

Putem schimba voia lui Dumnezeu?

Întrebare: Un oarecare preot mi-a spus că trebuie să primim lucrurile în mod fatalist, aşa cum vin, deoarece nu putem să schimbăm voia lui Dumnezeu. Este corect acest lucru? Răspuns: Aşa a spus acela? Şi nu l-ai întrebat atunci el ce motiv mai are de a exista? De ce poartă rasa dacă nu schimbăm prin rugăciune voia lui […]

Articole postate de același autor
3935

Societatea în care trăim devine tot mai demonizată

Această realitate o constatăm an de an în perioada Bobotezei. Aproape de două decenii mergem prin diverse instituții, dar și pe la casele creștinilor din preajma Chișinăului, binecuvântându-i cu Agheasmă Mare. Cei care ne solicită sunt atât de senini, dornici de sfințenie, au atâta deschidere și emană căldură duhovnicească. Însă de la o vreme încoace […]