Actualitate

Protoiereul Alexei Tanaseiciuc a fost un model de dăruire

209

Ne-a întristat ştirea că părintele Alexei nu mai este printre noi, nu îl vom găsi la Stolniceni, dar ştim că pleacă acolo unde merită!

A fost un model de slujire. A plecat după Sf. Liturghie şi chiar în ziua când s-a născut.

O fire atât de puternică, corectă, plină de verticalitate şi cu dragoste aparte.

Discutând cu sfinţia sa aveai impresia că nu eşti în veacul acesta, ci din vremea patristică. Dânsul era sprijinul comunităţii şi modelul vrednic de urmat pentru atâţia slujitori şi credincioşi.

Când am intrat să-l cunosc pe părintele, acum cinci ani, într-un sătuc se adunase sute de oameni la slujba privegherii. Venea lume din toate colţurile ţărişoarei. I-am întrebat de ce vin la aşa depărtare? Toţi mi-au răspuns că simt rugăciunile înălţate de către acest vrednic slujitor.

Ştia să adune lumea, s-o convingă că viaţa necesită o schimbare şi o îmbunătăţire duhovnicească. Spunea că tot ce e mai bun în viaţa asta să-i aducem Domnului, pentru a moşteni bunătăţile cereşti! De care ne rugăm să aibă parte!

Dumnezeu să-l odihnească în pace!

Prot. Octavian Moșin


Articole Asemănătoare
236

Iubirea și rugăciunea unei soții i-au salvat soțul de la moarte

Cândva, un creștin, în timp ce săpa cu mulți alții într-o carieră de piatră, o stâncă s-a prăbușit și a strivit mulți muncitori. Femeia unuia dintre aceștia, doamna Arghiro, considerându-l mort deja pe soțul ei, a dat unui preot tot ceea ce putuse din strictul ei necesar spre a face 40 de Sfinte Liturghii pentru […]

Articole postate de același autor