Actualitate

„Noi o să plecăm, iar biserica o să rămână în veci, pentru copii copiilor noștri…””

153

Construcția bisericii "Sf. Serafim de Sarov" a început încă în anul 2003. În toți acești ani, parohul bisericii, Ioan Dogot a slujit întâi într-un vagon, iar acum - în subsolul bisericii:

"Am nădejdea că bunul Dumnezeu nu mă va lăsa fără să fac măcar o slujbă frumoasă sus, în bisericuța construită. Sper că va apărea cineva care va spune: 'Hai, părinte, să ajutăm bisericuța, să o facem mai repede'.Noi o să plecăm, iar biserica o să rămână în veci, pentru copii copiilor noștri..."


Articolul Următor
Articole postate de același autor
125

Trei motive pentru care nu se îndeplinește rugăciunea

Mare bucurie să socotiţi, fraţii mei, când daţi de felurite ispite, ştiind că încercarea credinţei voastre naşte răbdarea. Îndeosebi din trei motive Preabunul Dumnezeu nu împlineşte dorinţele noastre şi îngăduie să fim încercaţi în viaţă. În primul rând, pentru a ne da seama de neputinţa noastră, pentru a ne lepăda de legăturile plăcerii de sine […]