Actualitate

„Noi o să plecăm, iar biserica o să rămână în veci, pentru copii copiilor noștri…””

161

Construcția bisericii "Sf. Serafim de Sarov" a început încă în anul 2003. În toți acești ani, parohul bisericii, Ioan Dogot a slujit întâi într-un vagon, iar acum - în subsolul bisericii:

"Am nădejdea că bunul Dumnezeu nu mă va lăsa fără să fac măcar o slujbă frumoasă sus, în bisericuța construită. Sper că va apărea cineva care va spune: 'Hai, părinte, să ajutăm bisericuța, să o facem mai repede'.Noi o să plecăm, iar biserica o să rămână în veci, pentru copii copiilor noștri..."


Articolul Următor
Articole postate de același autor
530

Părintele Andrei Rusu: ,,Biserica fără activitatea socială este o biserică moartă, în care suntem pricepuți ca prestatori de servicii religioase și afaceriști’’

Biserica ,,Sfântul Dumitru” din Chișinău își îndeplinește pe deplin misiunea socială. Astfel, în curtea ei există Centrul Social de Creație ,,Agapis”, care adună sute de copii din familii social-vulnerabile și cu dizailități pentru a le oferi ore de pictură, sculptură în lemn, desen și broderie. Discutând cu părintele Andrei Rusu, am aflat mai multe amănunte […]