Actualitate

Ne întâlnim cu Dumnezeu atunci când El însuşi ne caută

433

Ne întâlnim cu Dumnezeu atunci când El însuşi ne caută. Mântuitorul a spus: „Bateţi şi vi se va deschide” (Matei 7, 7). Vom bate uneori îndelung, întrucât Hristos ştie că nu suntem pregătiţi încă pentru întâlnire, nu suntem gata să-L privim faţă către faţă pe Dumnezeul cel Viu; căci a te întâlni cu Dumnezeu înseamnă dintotdeauna să vii la judecată; este la fel cu a întâlni o frumuseţe necondiţionată, un adevăr necondiţionat, o dreptate necondiţionată. Iar în faţa acestei frumuseţi, acestei dreptăţi şi acestui adevăr – în faţa sfinţeniei dumnezeieşti –, stăm fără răspuns.

Din acest motiv, Dumnezeu aşteaptă timpul pârguirii, al maturizării noastre, atunci când vom fi noi înşine în stare să ne pronunţăm judecata asupra noastră şi când vom putea primi judecata Sa necondiţionată, dreaptă, nepărtinitoare, în care să nu vedem condamnare, ci o chemare a lui Dumnezeu către o creştere spre vrednicia de om în deplinul său înţeles.

Antonie BloomMitropolitul SurojuluiDespre întâlnirea cu Dumnezeu, traducere de Mihai Costiș, Editura Cathisma, București, 2007, p. 17-18


Articole Asemănătoare
128

Nu judecați ca să nu fiți judecați!

În Pateric se spune că un părinte, ce era în fața morții, era foarte senin, nu-i era frică de moarte, era luminat la față. Toți se mirau cum de era așa de liniștit și nu se întreba „ce va fi?”, „cum va fi?”. Se știa despre el că nu era foarte ostenitor, că nu făcea […]

Articole postate de același autor
104

Fiind tineri, cum să depăşim momentele de singurătate?

Fiind tineri, cum să depăşim momentele de singurătate? Învaţă să fii împreună cu ei în rugăciune. De exemplu, dacă sunt la şcoală, între colegi, şi ei nu-mi dau atenţie, mă simt exclusă Şi de aici mă închid, devin suspicioasă şi sufăr foarte mult. Dar dacă eu port această cruce şi seara mă aşez la icoană […]