Actualitate

Mitropolitul Gavriil Bănulescu-Bodoni a fost trecut în rândul sfinţilor (Video)

320

Mare sărbătoare pentru toți creștinii și Biserica Ortodoxă din țara noastră.Mitropolitul Gavriil Bănulescu-Bodoni a fost trecut în rândul sfinților.

Ceremonia de canonizare a avut loc, astăzi, la Mănăstrirea Căpriana și a adunat numeroşi credincioși și fețe bisericești atât din țară, cât și din străinătate.

Astfel, Mitropolitul Bodoni este primul sfânt canonizat în țara noastră.

sursa publika.md

 


Articole Asemănătoare
3194

Biserica Ortodoxă a Finlandei: Au fost canonizați doi sfinți autohtoni

Sfântul Sinod al Patriarhiei Ecumenice a aprobat propunerea Bisericii Autonome Ortodoxe din Finlanda de a canoniza doi sfinţi autohtoni: Ioan de Valmo (1873-1958) şi Ioan de Ilomantsi (1848-1918). Potrivit site-ului oficial al Bisericii Ortodoxe din Finlanda, demersurile pentru canonizare au început încă din anul 2016, documentele fiind înaintate Patriarhiei Ecumenice în luna aprilie a acelui an. Sfântul Ioan de […]

Articole postate de același autor
153

Exemplul duhovnicului

Cu toată puterea ta, cinsteşte pe părin­tele tău, şi nu zadarnice să faci rânduielile aceluia ce întru Domnul te-a născut; căci cu un chip ca acesta viclenii draci niciodată nu vor putea asupra ta, că scris este: „Cel ce cin­steşte pe tatăl său, veseli-se-va de fii, şi în ziua rugăciunii lui, auzit va fi. Cel […]