Actualitate

Mântuirea nu este un verdict final, dacă am făcut fapte bune

4434

Singurul sens al vieţii e mântuirea. Doar că oamenii cred adesea că mântuirea e ceva ce ni se dă în urma unui verdict final, dacă am făcut nişte fapte bune. Mântuirea e fericirea, e raiul. Raiul nu e un loc. Raiul e starea de relaţie cu Dumnezeu, care se trăieşte încă de aici, de pe pământ.

E greu să iubeşti o idee. De aceea Dumnezeu s-a făcut om, ca să ne înveţe că îl putem iubi, iubindu-i pe cei de lângă noi. Mântuirea e dinamica acestei relaţii de iubire, cu toate suişurile şi coborâşurile ei. Nimeni nu se poate împlini în afara iubirii, în afara unei relaţii. Oamenii uită că Dumnezeu nu este singur, Dumnezeu este o relaţie (o treime), iar noi suntem făcuţi după asemănarea lui. Bucuria se cere împărtăşită, nu se trăieşte în singurătate. De aceea se spune că cea mai mare fericire e să iubeşti şi să fii iubit.

Extras din interviul cu  pr.Pantelimon de la Mânăstirea Oașa

 


Articole Asemănătoare
Articole postate de același autor
3095

Discuții despre familie cu tinerii liceului din satul Cruglic

În cadrul săptămânii familiei, preotul Nicolae Ciobanu, parohul bisericii din s. Cruglic r. Criuleni împreuna cu dna Maria Iachim, profesoara la clasele primare, dar și cu bunăvoința administrației liceului teoretic din s. Cruglic, au avut o întâlnire cu elevii claselor VII – XII -a. Subiectul propus pentru discuție a adunat elevii ce doresc ca viața […]