Actualitate

Mântuirea nu este un verdict final, dacă am făcut fapte bune

4440

Singurul sens al vieţii e mântuirea. Doar că oamenii cred adesea că mântuirea e ceva ce ni se dă în urma unui verdict final, dacă am făcut nişte fapte bune. Mântuirea e fericirea, e raiul. Raiul nu e un loc. Raiul e starea de relaţie cu Dumnezeu, care se trăieşte încă de aici, de pe pământ.

E greu să iubeşti o idee. De aceea Dumnezeu s-a făcut om, ca să ne înveţe că îl putem iubi, iubindu-i pe cei de lângă noi. Mântuirea e dinamica acestei relaţii de iubire, cu toate suişurile şi coborâşurile ei. Nimeni nu se poate împlini în afara iubirii, în afara unei relaţii. Oamenii uită că Dumnezeu nu este singur, Dumnezeu este o relaţie (o treime), iar noi suntem făcuţi după asemănarea lui. Bucuria se cere împărtăşită, nu se trăieşte în singurătate. De aceea se spune că cea mai mare fericire e să iubeşti şi să fii iubit.

Extras din interviul cu  pr.Pantelimon de la Mânăstirea Oașa

 


Articole Asemănătoare
22604

Dă-mi, Te rog, o cruce mai ușoară…

Într-o legendă se povestește că un om talentat s-a dus la Dumnezeu și l-a rugat: -Doamne știu că fiecare trebuie să-și poarte cu demnitate crucea. Dar de vreme ce mi-ai dat talent, dă-mi, Te rog, o cruce mai ușoară, să am și eu o viață mai comodă! – Bine, s-a învoit Cel de Sus. Dar […]

Articole postate de același autor
38

Tineretul – reazemul societății: discuție duhovnicească cu elevii gimnaziului din comuna Bălțata, r-nul Criuleni

Miercuri, 5 aprilie 2017, o discuție de sufet a fost realizată de către preotul Constantin Cojocaru, Președintele Sectorului Sinodal Asistență Socială și Caritate și elevii gimnaziului din comuna Bălțata, r-nul Criuleni. În contextul săptămânii Tineretului Ortodox, discuția s-a axat pe rolul și rostul generației în creștere în societatea modernă. Părintele Constantin a menționat: ”Tineretul este […]