Actualitate

Laudă la Sfânta Mironosiță Maria Magdalena

3132

„Maria! Dulce nume, lauda mironosițelor și a lumii întregi, statuia însuflețită a propovăduirii apostolice, modelul dumnezeieștii iubiri și strădanii și blândeți și a vieții liniștite, bucură‐te, desfătează‐te, veselește‐te și iarăși bucură‐te... Pentru aceea te rugăm cu multă evlavie, pomenește‐ne și pe noi, smeriții tăi rugători, și fii mijlocitoare către Domnul, ca, trăind vremea pribegiei noastre liniștit și senin, să‐L aflăm pe Judecătorul blând și binevoitor în ziua înfricoșată a răsplătirii.”

 

(Ieromonahul Theologos Simonopetritul, Sfânta Maria Magdalena - Sfântul odor al Mănăstirii Simonos Petras, Editura Doxologia. 2015, p. 141)


Articole postate de același autor
1942

Episcopul Ioan al Sorocii: ”Medicii noștri sunt mâinile lucrătoare ale iubirii lui Dumnezeu”

Stimați lucrători medicali, dragi farmaciști, Cu prilejul celebrării Zilei profesionale a lucrătorului medical și a farmacistului am deosebita onoare de a Vă adresa cele mai sincere și nobile gânduri, dorindu-Vă multă putere și inspirație pentru a putea oferi și în continuare asistență profesională și tratamente medicale potrivit stării și particularității fiecărui pacient. În această zi, […]