Actualitate

ÎPS Arhiepiscop PETRU a săvârșit Sfânta Liturghie în Catedrala Episcopală din mun. Ungheni

1707

În Duminica a șasea după Rusalii, 1 august 2021, Înaltpreasfințitul PETRU, Arhiepiscop de Ungheni și Nisporeni, a săvârșit prima Sfântă Liturghie, în Catedrala Episcopală ”Sf. Bn. Knz. Alexandru Nevschii” din mun. Ungheni.

După încheierea Sfintei Liturghii, Ierarhul a ținut un cuvânt de învățătură, desprins din viața Cuviosului Serafim de la Sarov, explicând totodată și mesajul evangheliei duminicii (Matei 9, 1-8), despre vindecarea slăbănogului.

La final, Înaltpreasfinția Sa i-a felicitat pe omagiații zilei, care poartă numele în cinstea cuviosului Serafim de la Sarov, dar și pe toți credincioși i-a felicitat cu Sfânta Duminică, dorindu-le o săptămână binecuvântată.

Răspunsurile liturgice la strană au fost date de Corul de copii al Catedralei Episcopale, condus de preoteasa Liliana ROTARI.

Menționăm că la ora 9 s-a binecuvântat a doua Sfântă Liturghie.

Biroul de presă al Episcopiei de Ungheni și Nisporeni

Foto: Arhidiaconul VENIAMIN (Seculțan)

Sursa: episcopia-ungheni.md


Articole postate de același autor
321

Nouă exerciții zilnice pentru suflet și trup

Pentru ochi. Vezi iubirea Lui Dumnezeu la fiecare pas. Pentru limbă. Vorbește din și cu inima, nu doar cu buzele. Pentru față. Zâmbește mai des tuturor. Pentru urechi. Vorbește mai puțin, ascultă mai mult. Pentru minte. Gândește constructiv și pozitiv. Pentru picioare. Îndreaptă-te spre cunoaștere și înțelepciune. Pentru putere. Ridică-te de fiecare dată când cazi. […]