Actualitate

Întrunire festivă a başcanului cu slujitorii din UTA Găgăuzia

35

Marţi, 29 martie, la biserica „Sf. Treime” din s. Congaz, UTA Găgăuzia, a avut loc întrunirea dnei Irina Vlah, başcan, cu slujitorii din regiune. La eveniment a participat şi episcopul eparhiot Anatolie.

Atât arhiereul, cât şi 12 slujitori s-au învrednicit de medalia aniversară a UTA Găgăuzia – 25 de ani.

Dna I. Vlah a menţionat importanţa istorică, culturală şi educativă a Bisericii noastre Ortodoxe, sugerând că administraţia teritorială vrea să stabilească o colaborare cu toate parohiile. Doamna başcan a promis susţinerea proiectului privind retraducerea în găgăuză a Evangheliei.

În cadrul întrunirii s-au discutat diverse probleme acute şi aspecte disciplinar-canonice, precum şi iniţiativa de a fi predată Religia în toată republica.

Sursa: www.gagauzia.md traducere altarulcredintei.md


Articole Asemănătoare
2474

Slujbă arhierească în biserica „Sf. Mare Mucenic Gheorghe” din s. Bugeac, UTA Găgăuzia

Miercuri, 07.06.2017, PS Anatolie, Episcop de Cahul și Comrat a săvârșit Sfânta Liturghie, în biserica „Sf. Mare Mucenic Gheorghe” din s. Bugeac, UTA Găgăuzia. După citirea Sfintei Evanghelii, PS Anatolie a rostit un cuvânt de învățătură, în care a îndemnat creștinii să urmeze personal și să altoiască și copiilor lor așa virtuți precum Credința, Nădejdea […]

    Articole postate de același autor
    153

    Să coborâm Cerul în inimile noastre e foarte uşor, este de ajuns numai să vrem

    Să zicem: „Bine aţi venit, greutăţilor! Mult câştig duhovnicesc îmi aduceţi! Aţi venit să mă umpleţi de harul lui Dumnezeu, de puterea Domnului… Ce sunteţi voi, greutăţilor, în faţa Crucii lui Hristos?”. Aşadar, vă rog, greul să-l vedem ca pe ceva uşor şi ispita ca pe un prilej de câştig duhovnicesc! Dacă vreunul dintre voi […]