Actualitate

În Duminica a XIII-a după Cincizecime, Episcopul Ioan al Sorocii, a săvârșit Sfânta Liturghie în Catedrala mitropolitană din Chișinău

1589

În Duminica a XIII-a după Pogorârea Duhului Sfânt, 19 septembrie 2021, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului VLADIMIR, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, Preasfințitul Ioan, Episcop de Soroca, a oficiat Sfânta Liturghie în Catedrala mitropolitană „Nașterea Domnului” din capitală.

După citirea Evangheliei, Episcopul Ioan a explicat că Pilda lucrătorilor celor răi din vie se referă atât la istoria mântuirii neamului omenesc, cât şi la viaţa Bisericii, fiindcă via reprezintă planul de mântuire a lumii.

La finalul Sfintei Liturghii, PS Ioan a transmis și mesajul părintesc de binecuvântare al Întâistătătorului Bisericii Ortodoxe din Moldova, ÎPS Mitropolit Vladimir, care astăzi a liturghisit în parohia Sf. Arhanghel Mihail din s. Jora de Jos, r. Orhei.

Sursa: ioanmosnegutu.info


Articole postate de același autor
3123

Laudă la Sfânta Mironosiță Maria Magdalena

„Maria! Dulce nume, lauda mironosițelor și a lumii întregi, statuia însuflețită a propovăduirii apostolice, modelul dumnezeieștii iubiri și strădanii și blândeți și a vieții liniștite, bucură‐te, desfătează‐te, veselește‐te și iarăși bucură‐te… Pentru aceea te rugăm cu multă evlavie, pomenește‐ne și pe noi, smeriții tăi rugători, și fii mijlocitoare către Domnul, ca, trăind vremea pribegiei noastre […]