Actualitate

În Duminica a XIII-a după Cincizecime, Episcopul Ioan al Sorocii, a săvârșit Sfânta Liturghie în Catedrala mitropolitană din Chișinău

1588

În Duminica a XIII-a după Pogorârea Duhului Sfânt, 19 septembrie 2021, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului VLADIMIR, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, Preasfințitul Ioan, Episcop de Soroca, a oficiat Sfânta Liturghie în Catedrala mitropolitană „Nașterea Domnului” din capitală.

După citirea Evangheliei, Episcopul Ioan a explicat că Pilda lucrătorilor celor răi din vie se referă atât la istoria mântuirii neamului omenesc, cât şi la viaţa Bisericii, fiindcă via reprezintă planul de mântuire a lumii.

La finalul Sfintei Liturghii, PS Ioan a transmis și mesajul părintesc de binecuvântare al Întâistătătorului Bisericii Ortodoxe din Moldova, ÎPS Mitropolit Vladimir, care astăzi a liturghisit în parohia Sf. Arhanghel Mihail din s. Jora de Jos, r. Orhei.

Sursa: ioanmosnegutu.info


Articole postate de același autor
1451

Cum să petrecem Postul Mare?

Suntem în prima săptămână din Postul cel Mare, despre care tot mai mulţi ştiu, dar prea puţini îl primesc ca ceva profund, ca un bun prilej de a ajunge la noi dimensiuni şi trăiri lăuntrice. Pentru unii a devenit o obișnuință să fie în rând cu lumea, care zice că-i bine să posteşti. Pentru alţii […]