Actualitate

În Duminica a XIII-a după Cincizecime, Episcopul Ioan al Sorocii, a săvârșit Sfânta Liturghie în Catedrala mitropolitană din Chișinău

1591

În Duminica a XIII-a după Pogorârea Duhului Sfânt, 19 septembrie 2021, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului VLADIMIR, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, Preasfințitul Ioan, Episcop de Soroca, a oficiat Sfânta Liturghie în Catedrala mitropolitană „Nașterea Domnului” din capitală.

După citirea Evangheliei, Episcopul Ioan a explicat că Pilda lucrătorilor celor răi din vie se referă atât la istoria mântuirii neamului omenesc, cât şi la viaţa Bisericii, fiindcă via reprezintă planul de mântuire a lumii.

La finalul Sfintei Liturghii, PS Ioan a transmis și mesajul părintesc de binecuvântare al Întâistătătorului Bisericii Ortodoxe din Moldova, ÎPS Mitropolit Vladimir, care astăzi a liturghisit în parohia Sf. Arhanghel Mihail din s. Jora de Jos, r. Orhei.

Sursa: ioanmosnegutu.info


Articole postate de același autor
10

Înarmați-vă cu arma ce se numește iubire

Există vreun medicament pentru oameni și pentru neamuri împotriva fricii? Există, la Doctorul Suprem. Doctorul Suprem a scris rețeta cu acest medicament și-n Vechiul, și-n Noul Testament. Această rețetă este: Împliniți toate poruncile Mele și toate judecățile Mele; păziți-le și le împliniți și veți trăi liniștiți pe pământ (Leviticul 25, 18). Așa a vorbit Doctorul […]