Actualitate

În Duminica a XIII-a după Cincizecime, Episcopul Ioan al Sorocii, a săvârșit Sfânta Liturghie în Catedrala mitropolitană din Chișinău

1593

În Duminica a XIII-a după Pogorârea Duhului Sfânt, 19 septembrie 2021, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului VLADIMIR, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, Preasfințitul Ioan, Episcop de Soroca, a oficiat Sfânta Liturghie în Catedrala mitropolitană „Nașterea Domnului” din capitală.

După citirea Evangheliei, Episcopul Ioan a explicat că Pilda lucrătorilor celor răi din vie se referă atât la istoria mântuirii neamului omenesc, cât şi la viaţa Bisericii, fiindcă via reprezintă planul de mântuire a lumii.

La finalul Sfintei Liturghii, PS Ioan a transmis și mesajul părintesc de binecuvântare al Întâistătătorului Bisericii Ortodoxe din Moldova, ÎPS Mitropolit Vladimir, care astăzi a liturghisit în parohia Sf. Arhanghel Mihail din s. Jora de Jos, r. Orhei.

Sursa: ioanmosnegutu.info


Articole postate de același autor
4220

Soţul şi soţia poartă împreună o cruce

Trebuie să ne străduim să sacrificăm totul pentru a păstra pacea în familie. Diavolul e viclean. El ne prezintă o mie de „pricini binecuvântate” care îi pot despărţi pe soţi. Aceştia au neapărată nevoie să-şi cruţe unul celuilalt sentimentele şi să-şi amintească întotdeauna de jurămintele de credincioşie şi dragoste pe care le-au făcut nu oricum, […]