Actualitate

Ești atât de negru, ca să pot rămâne atât de alb!

3050

Vara aceasta am fost invitat la un nou popas aniversar al scriitorului Nicolae Dabija. M-am așezat în sală alături de scriitorul creștin Ion Vicol.

La un moment dat, domnul Vicol mi-a zis: „Ești atât de negru, ca să pot rămâne atât de alb”. M-au impresionat cuvintele lui. S-ar părea, la prima vedere, că scriitorul se referea la faptul că eu eram într-o reverendă neagră, iar dânsul – îmbrăcat în pantaloni și cămașă de culori deschise. Dar sensul acestei vorbe înțelepte e mult mai profund.

Avem nevoie unul de altul în acest proces al desăvârșirii duhovnicești. Avem nevoie de rugăciune unul pentru altul și, mai presus de toate, e nevoie de smerenie și pocăință pentru o viață îndreptată și plină de lumină. Numai sub epitrahil primim dezlegarea și ne albim sufletul.

Și preoții trec sub epitrahil… Cred că negrul reverendei „absoarbe mai ușor păcatele”!

Pr. Octavian MOȘIN


Articole Asemănătoare
6943

Nicolae Dabija: ,,Când ești umilit pe nedreptate, atunci Dumnezeu îți trimite o aripă ca să te ridice’’

  Nicolae Dabija este poetul care nu scrie de dragul scrisului, dar pentru și de la suflet la suflet. Fiind dintr-o viță de slujitori destoinici, acest vrednic fiu al neamului seamănă cuvântul credinței străbune. Discutăm cu scriitorul și publicistul Nicolae Dabija despre rolul credinței în activitatea sa scriitoricească. – Cine v-a îndreptat pașii spre Domnul? […]

Articole postate de același autor
3818

Maestrul Ion Ungureanu – un pilon al neamului

Astăzi a trecut la Domnul actorul şi regizorul Ion Ungureanu. Prea puţine personalităţi au mai rămas pe acest petic de pământ. Un om demn, cu verticalitate, care până în ultima clipă a vieţii a inspirat atâta lume. A iubit viaţa, adevărul, dreptatea… si cultura. Dumnezeu să-l odihnească în pace! Pr. Octavian Moşin