Actualitate

Duminica dinaintea Naşterii Domnului nostru Iisus Hristos, la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei

1899

În Duminica dinaintea Naşterii Domnului nostru Iisus Hristos, a Sfinţilor Părinţi după trup ai Mîntuitorului, Înaltpreasfinţitul Nicodim, Arhiepiscop de Edineţ şi Briceni, a oficiat Sfînta Liturghie în Catedrala Arhierească „Sf. Irh. Nicolae” din orașul Orhei, înconjurat de soborul slujitorilor ai sfîntului lăcaș.

Predica de după citirea Sfintei Evanghelii a fost rostită, cu binecuvîntarea Ierarhului, de către protoiereul Emil Bulgac.

Sursa: eparhia-edinet.md


Articole postate de același autor
3200

Postu-i maica sănătăţii şi lungimea vieţii

Cuvinte despre post, pe care marele duhovnic Părintele Cleopa Ilie le rostea adeseori: 1. Postul este o faptă de virtute, cu lucrare de înfrânare a poftelor trupului şi de întărire a voinţei, o formă de pocăinţă, deci un mijloc de mântuire. 2. Rostul postului este folosul trupului şi al sufletului, pentru că întăreşte trupul şi […]