Actualitate

Duminica dinaintea Naşterii Domnului nostru Iisus Hristos, la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei

1903

În Duminica dinaintea Naşterii Domnului nostru Iisus Hristos, a Sfinţilor Părinţi după trup ai Mîntuitorului, Înaltpreasfinţitul Nicodim, Arhiepiscop de Edineţ şi Briceni, a oficiat Sfînta Liturghie în Catedrala Arhierească „Sf. Irh. Nicolae” din orașul Orhei, înconjurat de soborul slujitorilor ai sfîntului lăcaș.

Predica de după citirea Sfintei Evanghelii a fost rostită, cu binecuvîntarea Ierarhului, de către protoiereul Emil Bulgac.

Sursa: eparhia-edinet.md


Articole postate de același autor
3116

Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir a vizitat Academia de Teologie Ortodoxă și Seminarul Teologic Ortodox „Sf. Ierarh Gavriil” din Chișinău

Miercuri, 16 februarie, Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir a vizitat Academia de Teologie Ortodoxă și Seminarul Teologic Ortodox „Sf. Ierarh Gavriil” din Chișinău. Mitropolitul Vladimir a fost întâmpinat  de către Prorectorul Academiei de Teologie Ortodoxă, Prot. mitr. Vetcisalv Cazacu, corpul profesoral, studenți și seminariști. În cadrul vizitei, Întâistătătorul a fost familiarizat cu lucrările de renovare a unor […]