Actualitate

Duminica dinaintea Naşterii Domnului nostru Iisus Hristos, la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei

1896

În Duminica dinaintea Naşterii Domnului nostru Iisus Hristos, a Sfinţilor Părinţi după trup ai Mîntuitorului, Înaltpreasfinţitul Nicodim, Arhiepiscop de Edineţ şi Briceni, a oficiat Sfînta Liturghie în Catedrala Arhierească „Sf. Irh. Nicolae” din orașul Orhei, înconjurat de soborul slujitorilor ai sfîntului lăcaș.

Predica de după citirea Sfintei Evanghelii a fost rostită, cu binecuvîntarea Ierarhului, de către protoiereul Emil Bulgac.

Sursa: eparhia-edinet.md


Articole postate de același autor
2540

Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir își celebrează ziua numelui

Înaltpreasfinţitul Mitropolit Vladimir, Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Republica Moldova, își sărbătoreşte marți, 28 iulie 2020, protectorul ceresc: Sfântul Mare Cneaz Vladimir, Întocmai cu Apostolii. Cu acest prilej, colaboratorii Direcţiei Mitropolitane i-au transmis arhipăstorului un mesaj de felicitare. Înaltpreasfinţite Stăpâne, Permiteţi-ne să Vă aducem felicitările noastre şi urările de bine cu ocazia zilei protectorului ceresc al […]