Actualitate

Duminica dinaintea Naşterii Domnului nostru Iisus Hristos, la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei

1891

În Duminica dinaintea Naşterii Domnului nostru Iisus Hristos, a Sfinţilor Părinţi după trup ai Mîntuitorului, Înaltpreasfinţitul Nicodim, Arhiepiscop de Edineţ şi Briceni, a oficiat Sfînta Liturghie în Catedrala Arhierească „Sf. Irh. Nicolae” din orașul Orhei, înconjurat de soborul slujitorilor ai sfîntului lăcaș.

Predica de după citirea Sfintei Evanghelii a fost rostită, cu binecuvîntarea Ierarhului, de către protoiereul Emil Bulgac.

Sursa: eparhia-edinet.md


Articole postate de același autor
1221

Sfântul Ierarh Nicolae cinstit în rugăciune în Duminica a V-a după Paști la Catedrala mitropolitană din Chișinău

„Prin sfinţii care sunt pe pământul Lui, minunată a făcut Domnul toată voia întru ei”. Lăudaţi pe Domnul întru sfinţii Lui. (Ps. 150,1). În Duminica a V-a după Paști, cea a Samarinencei, care a coincis în acest cu prăznuirea Sfântului Ierarh Nicolae, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și al întregii Moldove, Preasfințitul Siluan, […]