Actualitate

Duminica a IV-a după Paști, a Slăbănogului, la Mănăstirea Curchi

77

În Duminica a IV-a după Paști, a Slăbănogului, Prea Sfințitul Siluan, a oficiat Sfânta Liturghie în mijlocul obștii monahale la Mănăstirea Curchi.

În această duminică, la Sfânta Liturghie s-a citit pericopa din Evanghelia după Ioan, capitolul 5, versetele de la 1 la 15, în care se relatează minunea vindecării slăbănogului de la scăldătoarea Vitezda.

A patra duminică după Paști – este dedicată însănătoșirii de către Hristos a Slăbănogului, după cum spune Evanghelia lui Ioan. Biserica ne aduce aminte de adevărul că prin botezul în biserică și noi am fost însănătoșiți și mântuiți de Hristos, spre viața veșnică.

Pericopa evanghelică din această zi – este plină de îndemnuri, dar cel mai important ne îndeamnă, de a ne ruga unul pentru altul, în mod deosebit pentru cei bolnavi.

Răspunsurile la strană au fost oferite de membrii corului Mănăstirii Curchi.


Articole postate de același autor
438

Dacă-l judecăm pe fratele nostru care a păcătuit, îl facem să cadă şi mai jos

Noi îi admirăm pe Sfinţii Părinţi ai Bisericii noastre pentru nevoinţele ascetice pe care le-au împlinit. Dar oare ce le dădea forţă de a le îndura? Bătrânul Antim sublinia: “Părinţii aveau platoşă credinţa neclintită în Dumnezeu şi străluceau de doriri sfinte. Dumnezeu îi lăsa să simtă încercarea suferinţelor atât cât voia, apoi le dădea harul […]