Actualitate

Cum să cunosc dacă Domnul mă iubeşte sau nu?

22

Slavă milostivirii Domnului, că El ne dă nouă, păcătoşilor, să fim în Dumnezeu.

Ca să rămâi în Dumnezeu, mulţumeşte-te cu ce ai, chiar dacă n-ai avea nimic. Fii mulţumit şi mulţumeşte lui Dumnezeu pentru că n-ai nimic. Să-ţi fie de ajuns faptul de a sluji lui Dumnezeu şi El te va rândui împreună cu Sfinţii.

Cum să cunosc dacă Domnul mă iubeşte sau nu?

Iată câteva semne. Dacă te lupţi cu tărie cu păcatul, Domnul te iubeşte. Dacă iubeşti pe vrăjmaşi, eşti şi mai mult iubit de Dumnezeu. Iar dacă-ţi pui sufletul pentru oameni, eşti mult iubit Domnului, Care şi-a pus şi El sufletul pentru noi.

Odinioară, nu ştiam ce înseamnă să ai sufletul bolnav, dar acum văd aceasta limpede şi în mine şi în alţii. Când sufletul se smereşte şi se predă voii lui Dumnezeu, atunci el se face din nou sănătos şi este într-o mare odihnă în Dumnezeu, şi din pricina acestei bucurii, se roagă ca toţi să cunoască pe Domnul prin Duhul Sfânt, Care dă mărturie limpede sufletului de mântuirea lui.

Din Cuviosul Siluan Athonitul, Între iadul deznădejdii şi iadul smereniei, Editura Deisis, 1996, p. 203-204


Articole Asemănătoare
5

Harul trebuie să‑l cucerești

Fiecare să știm: ce sunt eu, ce trebuie să fac eu. Pentru că nu trăim ca să dobândim averi, ci menirea noastră este să dobândim harul Duhului Sfânt. Asta este chemarea noastră și asta înseamnă să iei în serios viața. Și harul lui Dumnezeu vine. Harul lui Dumnezeu este un dar. Dar nu întotdeauna harul […]

Articole postate de același autor
6752

O carte bună, creştinească, este un înger al lui Dumnezeu!

Părintele Nicodim punea mare accent pe răspândirea cărţilor bune, ortodoxe, în rândul credincioşilor. Uneori zicea către fiii săi duhovniceşti: – O carte bună, creştinească, este un înger al lui Dumnezeu, căci te învaţă să-L cunoşti şi să-L iubeşti, să descoperi frumuseţea vieţii în Hristos, să iubeşti pe oameni, să te fereşti de păcat şi să […]