Actualitate

Cugetări în perioada Postului Mare: Viața ca jertfă

3503

Viaţa duhovnicească nu poate fi decât una în Hristos. În toate îl căutăm şi îl descoperim pe Iisus Cel Răstignit şi Înviat.

Biserica ne ajută să-l găsim prin Sfintele Taine, care ne sfinţesc viaţa. Urmează o trăire în Duhul Sfânt, căci acolo unde este invocarea rugăciunii, acolo e prezent şi Dumnezeu.

Însă cine vrea să fie pătruns de lucrarea Sf. Duh, să devină un mădular viu al Bisericii, să se cureţe şi să se lumineze, gustând din roadele mântuirii – trebuie să guste şi din Jertfa Mântuitorului. Or, Hristos ni se oferă prin Trupul şi Sângele Său la fiecare Liturghie. Deci „cu frică de Dumnezeu, cu credinţă şi cu dragoste” să ne apropiem şi să gustăm din El.

Astfel, viaţa urmează a fi privită şi trăită ca o Mare Jertfă izvorâtă din iubire.

 

Preot Octavian Moşin


Articole postate de același autor
1648

Săptămâna Patimilor – zile pline de simboluri pentru creştinii ortodocşi din toată lumea

În Joia Mare se prăznuieşte spălarea picioarelor ucenicilor de către Mântuitorul. Cina cea de Taină, rugăciunea din Grădina Ghetsimani şi vinderea Domnului de către Iuda. În Joia Patimilor, Iisus Hristos a luat ultima cină alături de cei 12 apostoli. Biblic, acest eveniment este momentul când Iisus Hristos, prin folosirea vinului și a pâinii, le-a arătat […]