Actualitate

Credincioșii din mun. Bălți l-au serbat în rugăciune pe Sfântul Ocrotitor al orașului – Sfântul Ierarh Nicolae

141

Luni, 22 mai, în ziua prăznuirii Aducerii Cinstitelor Moaşte ale Sfântului Nicolae, Arhiepiscopul din Mira Lichiei, credincioșii din mun. Bălți au serbat în rugăciune pe Sfântul Ocrotitor al orașului – Sfântul Ierarh Nicolae.

Evenimentul a debutat duminică seara cu oficierea Vecerniei unită cu Litia, la Catedrala episcopală din mun. Bălți închinată Sf. Irh. Nicolae.

În dimineața zilei de 22 mai, PS Marchel, Episcop de Bălți și Fălești a oficiat Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie și a participat la manifestările, prilejuite de serbarea Hramului municipiului Bălți.

La Liturghia praznicală cu binecuvântarea Întâistătătorului Bisericii Ortodoxe din Moldova, ÎPS Mitropolit Vladimir și la invitația PS Episcop Marchel, au participat PS Ambrozie, Episcop de Neftecamsk și Birsk, PS Ioan, Episcop de Soroca, Vicar mitropolitan și PS Siluan, Episcop de Orhei, Vicar mitropolitan.

După oficierea Sfintei Liturghii a fost săvârșit un Te Deum, iar mai apoi ierarhii împreună cu credincioşii veniți în număr mare au participat la procesiunea religioasă în cinstea Sfântului Ocrotitor al orașului, după care PS Marchel a adresat un mesaj de felicitare și binecuvântare tuturor celor care au venit să aducă laudă Sfântului Ierarh Nicolae.


Articole Asemănătoare
2884

Biserica ,,Sfântul Ierarh Nicolae” în haine de sărbătoare

  Dis-de-dimineață se aud bătând clopote în ritm de sărbătoare. Zeci de credincioși s-au adunat astăzi la Biserica „Sfântul Ierarh Nicolae”din centrul Chişinăului. O părticică din sfintele moaşte ale sfântulu au fost aduse şi expuse spre închinarea creştinilor. Tot astăzi la biserică au fost mângâiaţi mai mulţi nevoiaşi. Unii din ei trăiesc doar cu ziua […]

Articole postate de același autor
2558

ASCO împărtășind din frumusețea și bucuria Floriilor

În Duminica Floriilor, ziua de încununare a Săptămânii Tineretului Ortodox, urmând îndemnului adresat de ÎPS Vladimir către toate bisericile din țară, Asociația Studenților Creștin Ortodocși din Moldova a continuat vestirea sărbătorii și după Liturghie, în afara bisericii. Luând stâlpări, ziare și urări de bine, tinerii s-au îndreptat către parcul ,,Valea Morilor’’ pentru a dărui din […]