Actualitate

Cine este bun mai bun să se facă…

1108

“Cine este bun mai bun să se facă şi cine a biruit ispita să se roage pentru cel care e încă în ispite.”

O frumoasa pilda povestita de Parintele Paisie Olaru

Intr-o zi, un om simplu, cunoscut pentru viaţa sa curată, a fost întrebat de un vecin:

– Cum faci tu de eşti totdeauna atât de mulţumit ? Niciodată nu te-am văzut supărat.

– Foarte simplu – a răspuns celălalt. În fiecare dimineaţă, când mă trezesc, privesc întâi cerul. Aşa mi-aduc aminte de Dumnezeu, de milă şi de bunătate. Apoi privesc pământul. Astfel îmi amintesc de moarte şi de Judecata de Apoi. În cele din urmă, privesc în jurul meu, lumea întreagă ce se trezeşte în fiecare dimineaţă la viaţă. Aşa mi-aduc aminte de semenii mei, de cei care suferă de boli sau neputinţe, de cei ce au o viaţă mai grea decât a mea şi pe care i-aş putea ajuta. În felul acesta mă bucur pentru ceea ce sunt şi pentru ceea ce pot face.

Bunătatea izvorâtă din dragoste aduce totdeauna linişte şi mulţumire, atât în sufletul celui care primeşte cu recunoştinţă, cât şi în sufletul celui care dăruieşte cu drag.


Articolul Următor
Articole Asemănătoare
6712

Dumnezeu se îngrijește de noi mai ales în vremea ispitelor

Unicul supraviețuitor al unui naufragiu a fost aruncat de valuri pe o insulă nelocuită. Sărmanul s-a rugat din toate puterile să fie salvat, și zi de zi scruta cu dorință aprigă orizontul. Din păcate, nici un vas nu trecea pe acolo. În cele din urmă, istovit, și-a făcut o colibă din rămășițeșe navei, ca să […]

Articole postate de același autor
217

Concert de ziua femeilor mironosițe la biserica USM

Anul acesta s-a desfășurat a noua ediție a concertului dedicat femeilor creștine la biserica ,,Întâmpinarea Domnului’’, USM. Conform tradiției, în Duminica Sfintelor Femei Mironosițe, în acest sfânt locaș, cu străduința preotului-paroh Octavian Moșin, se oferă un gest frumos, un omagiu pentru femei – cele care au cunoscut primele vestea Învierii Domnului, cele care până în […]