Actualitate

Arhiepiscopul Ieronim a oficiat o slujbă de pomenire pentru victimele incendiilor din Grecia

347

Ca urmare a celor mai devastatoare incendii din Grecia din ultimii zece ani care au cauzat moartea a peste 80 de persoane, Preafericitul Părinte Ieronim, Arhiepiscopul Atenei și al întregii Elade, a oficiat miercuri dimineață o slujbă de pomenire pentru odihna sufletelor celor care şi-au pierdut viaţa în incendii.

Slujba a avut loc la Catedrala Mitropolitană din Atena.

„Cu toții trăim ore tragice”, a declarat Arhiepiscopul Atenei potrivit site-ului oficial al arhiepiscopiei.

„Ceea ce se spune că Grecia întreagă plânge este o realitate. Am venit aici să ne rugăm pentru sufletele oamenilor care s-au pierdut și să îi consolăm pe cei care se află în situație dificilă”.

„În aceste momente tragice trebuie să încercăm toți să ne unim forțele cu semenii noștri”.

Sursa: www.basilica.ro


Articole postate de același autor
191

La Dumnezeu este mult mai bun un păcătos smerit, decât un drept mândru

Cei ce nu au cârmuire, cad ca frunzele! şi  Mântuirea stă întru mult sfat,  zice Sfânta Scriptură. Întotdeauna, când vrem să facem ceva, să întrebăm. Oare când mergem pe un drum pe care nu-l cunoaştem, nu întrebăm? „Măi, dacă eu o iau la stânga sau la dreapta, nu mă rătăcesc? Încotro să apuc?” Şi nu […]