Actualitate

A avut loc prezentarea noului roman al scriitorului şi jurnalistului Igor Volniţchi, „Călătorind pe aripi de înger”

2343

Joi, 22 decembrie, la Reşedinţa mitropolitană a avut loc un eveniment inedit – prezentarea noului roman al scriitorului şi jurnalistului, Igor Volniţchi, „Călătorind pe aripi de înger”, în română şi în rusă.

La eveniment au onorat cu prezenţa ÎPS Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și al întregii Moldove, Preasfințitul Ioan, Episcop de Soroca, Vicar mitropolitan, Prot. mitr. Vadim Cheibaş, Secretar mitropolitan, Dl Gheorghe Duca, Preşedinte al Academiei de Ştiinţe a Moldovei, Academician, doctor habilitat în chimie, profesor universitar, Dl Ion Guceac, Vicepreședinte al Academiei de Științe a Moldovei, membru corespondent, doctor habilitat în drept, profesor universitar, Dl Arcadie Suceveanu, Președinte al Uniunii Scriitorilor din R. Moldova, savanţi, scriitori şi oameni de afaceri.

„Călătorind pe aripi de înger” este al treilea roman al scriitorului, dar, totodată, a şasea sa carte.

Anterior, Igor Volniţchi a lansat romanele „Călăul e nevinovat” şi „Învaţă-mă să mor”, povestirile „Blestemul”, „Linişte! Copilul doarme!” şi „Ziua a treisprezecea” (toate în culegerea „Prizonierii amurgului”), dar şi două ediţii ale „Istoriei partidelor din Republica Moldova”.

Mai jos vă propunem o galerie foto de la acest eveniment.

Sursa: www.mitropolia.md


Articole postate de același autor
10461

Tămăduirea mândriei

Prin smerenie, prin ascultare; oprește-te de la a vorbi de rău, de la a contrazice pe cineva. De aici se începe lupta. Azi un pic, mâine un pic, pentru că degeaba pleci capul, degeaba faci alte lucruri, dacă în toate îți faci voia. Dacă încerci cu orice chip să convingi pe celălalt că tu ai […]