Actualitate

Sărbătoarea Sfinților Arhangheli celebrată la Catedrala Mitropolitană din Capitală

3451

Biserica lui Hristos prăznuieşte astăzi, 21 noiembrie 2017, pe Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil împreună cu soborul tuturor îngerilor. Sfinţii Arhangheli sunt în număr de şapte, care stau înaintea tronului slavei lui Dumnezeu, după cum spune însuşi Sfântul Ioan Evanghelistul: Ioan, celor şapte Biserici care sunt în Asia … şi de la cele şapte Duhuri care stau înaintea Scaunului Lui (Apocalipsa 1, 4). Şi aceştia sunt: Mihail, Gavriil, Rafail, Uriil, Salatiil, Egudiil şi Varahiil.

În ziua prăznuirii Soborului Sfinţilor Arhangheli Mihail şi Gavriil, şi al celorlalte Puteri Cereşti fără de trupuri, ÎPS Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al Întregii Moldove a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala  Mitropolitană “Nașterea Domnului” din municipiul Chișinău.

Alături de Întîistătătorul Bisercii Ortodoxe din Moldova a înălțat rugăciuni Prot. mitr. Vadim Cheibaș, Secretar mitropolitan și chelar al Catedralei centrale, împreună cu soborul de preoți slujitori ai Catedralei.

Cu binecuvântarea Mitropolitului țării, părintele Secretar mitropolitan în cuvântul predicatorial a îndemnat creștinii să trăiască ceea ce cer în cadrul Sfintei Liturghii, când diaconul rosteşte ectenia: „Înger de pace, credincios, îndreptător, păzitor sufletelor şi trupurilor noastre, de la Domnul să cerem“: „Să trăim ceea ce noi, oamenii, cerem, pentru ca îngerul Domnului să rămână cu noi şi să ne dea gândul cel bun, ca să ne putem mântui, întru slava lui Dumnezeu“.

Pe căpeteniile îngerilor Treimii, pe Mihail și Gavriil, să-i lăudăm noi toți, iubitorii de praznic, care ne acoperim cu ari­pile amândurora și din nevoile cele de multe feluri ne izbăvim, unuia grăind: bucură-te, slujitorule al Legii, iar altuia zicând: bucură-te, îngere al darului! (Condac 1)

Îngerii sunt puteri slujitoare, mesageri ai lui Dumnezeu, cei care vestesc oamenilor planurile şi voia lui Dumnezeu. La botez fiecare dintre noi primim un înger păzitor pentru a ne ocroti de săgeţile vrăjmaşului diavol, iar după plecarea din lumea aceasta, acesta vor însoţi sufletul prin vămile văzduhului, păzindu-l de cel rău.

Cântarea îngerească prezentată de prorocul Isaia în Vechiul Testament: Sfânt, sfânt, sfânt este Domnul Savaot, plin este cerul şi pământul de slava Lui!» (Isaia 6, 3), este o cântare pe care Biserica a preluat-o în cultul divin public şi pe care noi credincioşii, o cântăm împreună cu îngerii.

La final, ÎPS Mitropolit Vladimir i-a felicitat, cu prilejul zilei onomastice, pe toți cei care poartă numele Sfinţilor Arhangheli, după care creștinii au primit binecuvântarea arhierească din partea arhipăstorului.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media, www.mitropolia.md


Articole Asemănătoare
404

Bucură-Te, cea plină de dar Născătoare de Dumnezeu Fecioară, Laudă Hârbovăţului şi a Moldovei Ocrotitoare!

În dimineața zilei de vineri, 11 noiembrie, cu binecuvântarea ÎPS Mitropolit Vladimir, PS Siluan, Episcop de Orhei, Vicar mitropolitan, dimpreună cu preoţii slujitori ai Catedralei mitropolitane „Nașterea Domnului” din Capitală a citit Acatistul la Icoana Maicii Domnului de la Hârbovăţ – Ocrotitoarea Moldovei. Icoana Maicii Domnului de la Hârbovăț a fost și rămâne a fi […]

Articole postate de același autor
2902

Ziua Internațională a Familiei, marcată în scuarul Catedralei mitropolitane din Chișinău

  În Republica Moldova a fost marcată astăzi Ziua Internațională a Familiei. Cu această ocazie, în Capitală au fost organizate mai multe manifestaţii culturale. În scuarul Catedralei Mitropolitane începând cu ora 19.00 a avut loc flash-mobul „O rugăciune și un gând bun pentru familia Moldovei”, după care a urmat un concert cu participarea corului de […]