Actualitate

Bebeluş abandonat într-un sac, botezat în spital

264

Bebeluşul abandonat într-un sac pe malul unui pârâu din Maramureș, a fost creştinat în spital. Părinţi spirituali îi sunt asistenta medicală şi poliţistul care i-au salvat viaţa.

Copilaşul botezat Luca a supravieţuit ca prin minune, iar în curând va ajunge în grija unui asistent maternal.

Plânsetele copilaşului au fost auzite de o asistentă medicală care trecea prin zonă. Medicii spun că este o minune ca pruncul a supravieţuit. Sâmbătă l-au creştinat pe ″prințul lor cu ochi albaștri″⁣ aşa cum le place să îl alinte.

Margareta Pîrvănoiu, şefa secţiei Neonatologie: “Luca este bine, are o lună, azi, a crescut 1 kg şi 180 de gr şi o să ne pară rău şi o să plângem după el, fiindcă toată secţia s-a ataşat de el. Toată secţia suntem părinţi spirituali.”

Luca a primit hăinuţe noi de la naşi şi a fost pregătit pentru botez. Chiar dacă nu pot să îl ia acasă, părinţii spirituali promit că vor avea mereu grijă de el.

Citește și
Bebeluș mort, descoperit într-un canal de colectare din Botoșani. O tânără a fost audiată
Anca Teglaș, asistentă medicală (nașa): “Sunt foarte mulţumită că am reuşit să creştinez un copil, atât eu cât şi colegul, dacă familia ne va da voie aşa cum am făcut în spital aşa vom face de acum încolo.”

Agent șef Mihai Dunca, poliţia Șomcuta Mare (nașul): ”Să crească mare şi sănătos. Sunt foarte emoţionat, e primul copil botezat.. Mai am o fetiţă acasă şi mă gândesc ce fericită e că are părinţii lângă ea.”

Săptămâna viitoare Luca va fi încredinţat unui asistent maternal care îl va îngriji până va fi adoptat.

Mama băiatului nu a fost găsită ca să fie trasă la răspundere.

sursa http://stirileprotv.ro


Articole Asemănătoare
128

Îngerul de la Sfântul Botez are mare putere

  Atunci în ceasul morţii are mare îndrăzneală îngerul de la botez. Când vine acesta, toţi se dau la o parte. Îngerul pe care îl avem de la Sfântul Botez are mare putere. De aceea, când vă rugaţi acasă, după ce aţi terminat rugăciunile, să faceţi şi câteva închinăciuni la îngerul pe care îl aveţi […]

Articole postate de același autor
2037

Ierarhul Orheiului, PS Episcop Siluan, a oficiat Sfințirea Troiței din satul Jora de Jos, r. Orhei

Joi, 25 octombrie 2018, PS Siluan al Orheiului, Vicar mitropolitan și Egumen al Sfintei Mănăstiri Curchi, a oficiat Slujba de Sfințire a Troiței înălțate în localitatea Jora de Jos, r-nul Orhei. Această Troiță deosebit de frumoasă a fost cioplită în piatră de Cosăuți și înălțată cu stăruința unui grup de credincioși mărinimoși din parohie și […]