Actualitate

În Duminica a XIX-a după Cincizecime, PS Ioan, Episcop de Soroca a săvârșit Sfânta Liturghie în Catedrala mitropolitană „Nașterea Domnului” din Chișinău

1199

În Duminica a XIX-a după Cincizecime, 23 octombrie 2022, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului VLADIMIR, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, Preasfințitul Ioan, Episcop de Soroca, Vicar mitropolitan, a săvârșit Sfânta Liturghie a Sfântului Ierarh Ioan Gură de Aur în Catedrala mitropolitană ” Nașterea Domnului” din orașul Chișinău.

Pericopa Evanghelică rânduită de Biserică să se citească astăzi, a fost de la Sfântul  Apostol și Evanghelist Luca, cap 7, 11-16. Înțelesurile acestei evanghelii au fost explicate de către preotul Serghei Barbu, cleric al Catedralei mitropolitane.

La finalul Sfintei Liturghii, Episcopul Ioan a felicitat adunarea drept-măritoare cu participarea la Sfânta Liturghie și a transmis mesajul părintesc și de binecuvântare al Mitropolitului Vladimir, care astăzi a liturghisit în parohia „Acoperământul Maicii Domnului” din satul Vertiujeni, raionul Florești.

Sursa: ioanmosnegutu.info


Articole postate de același autor
919

Arhimandritul Heruvim (Bortă) – 70 de ani de viață

La data de 9 februarie 2026, duhovnicul mănăstirii „Sfintele Mucenițe Nadejda, Vera, Liubovi și mama lor Sofia” din satul Căinarii Vechi, raionul Soroca, și parohul bisericii „Nașterea Maicii Domnului” din aceeași localitate, arhimandritul HERUVIM (Bortă), a împlinit vârsta de 70 de ani. În contextul aniversării, Înaltpreasfințitul Ioan, arhiepiscop de Soroca și Drochia, l-a decorat pe […]