Actualitate

Sfânta Liturghie în Duminica a XXXIV-a după Cincizecime la Catedrala episcopală „Adormirea Maicii Domnului” din Soroca

1773

În Duminica a XXXIV-a după Pogorârea Duhului Sfânt, Episcopul Ioan al Sorocii a săvârșit Sfânta Liturghie în Catedrala episcopală „Adormirea Maicii Domnului” din orașul Soroca.

În timpul slujbei a fost citită și explicată pericopa evanghelică ce ne prezintă Pilda Dregătorului bogat și Păzirea poruncilor.

În pericopa evanghelică de astăzi suntem îndeamnați la milostenie, la a împărți din ce avem cu cei care au mai puțin decât noi. Sfântul Apostol Luca, relatând episodul întâlnirii dregătorului bogat cu Mântuitorul Iisus Hristos, ne pune din nou înainte problema bogăției, care, stăpânită cu lăcomie sau zgârcenie, poate deveni obstacol în calea spre mântuire și desăvârșire a vieții creștine. (Luca 18, 18-27)

Sursa: ioanmosnegutu.info


Articole postate de același autor
1278

ÎPS Mitropolit Vladimir a vizitat Mănăstirea „Sf. Ap. Petru și Pavel” din or. Bender și biserica „Sf. Mc. Tatiana” din or. Tiraspol

Vineri, 23 septembrie 2022, după sfințirea Prestolului bisericii „Cuviosul Paisie Velicicovski” s. Chițcani, r. Slobozia din cadrul Eparhiei de Tiraspol și Dubăsari, Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova, ÎPS Mitropolit Vladimir a efectuat o vizită Arhipăstorească la Mănăstirea „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din or. Bender unde a oficiat un Te-deum de sănătate după care s-a […]